Kemal Kurkut davasında Adli Tıp raporu gelmedi, sanık polisin tutuklama talebi yine reddedildi

24 Ekim 2019 Perşembe

Kemal Kurkut davasında Adli Tıp raporu gelmedi, sanık polisin tutuklama talebi yine reddedildi

Diyarbakır’da 2017 Nevruz’unda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut davasında, ATK Genel Kurulu’ndan beklenen rapor gelmedi. Mahkeme heyeti, sanık polis Yakup Ş.’nin tutuklama talebini yeniden reddetti.

Diyarbakır’da 2017 Nevroz kutlamasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülmesine ilişkin polis memuru Yakup Ş.’nin “kasten öldürme”den tutuksuz yargılandığı davanın 7’nci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada sanık polis Yakup Ş. ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya Kurkut’un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat Kurkut ile avukatları Mehmet Emin Aktar ve Sidar Avşar katıldı. Duruşmayı, Lice’de kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım ile HDP’li vekiller Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay ve Saliha Aydeniz de izledi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Adliye önünde ve duruşmanın yapılacağı koridorda yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görülürken, koridorda polislerin özellikle Kurkut’un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat’a yakın oturması dikkat çekti. Duruşmayı izlemek isteyenler, yapılan aramadan sonra duruşma salonuna alınırken, yaklaşık 20 polis de salona girerek duruşmayı takip etti.

SANIK HAKİM KAPISINDAN İÇERİ GİRDİ

Yoğun güvenlik önlemleri altında yurttaşlar giriş kapısında adliyeye girerken, sanık polis Yakup Ş.’nin ise savcı ve hakimlerin giriş yaptığı kapıdan adliye binasına gelmesi dikkat çekti.

ATK RAPORU GELMEDİ

Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Genel Kurulu’ndan talep edilen raporun gelmediğini belirtirken, Kurkut ailesi avukatı Mehmet Emin Aktar, mevcut delil durumu ve dosyanın ATK’de olduğunu ifade ederek, sanık polisin tutuklanması talebinde bulundu.

TUTUKLAMA TALEBİ REDDEDİLDİ

Olayın üzerinden zaman geçmesi ve delilleri karartma ihtimalinin olmadığı gerekçesiyle sanık polis Yakup Ş.’nin tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyeti, ATK Genel Kurulu’nun hazırlayacağı bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 14 Ocak 2020’ye erteledi.

Mahkeme heyetinin kararından sonra anne Secan Kurkut, sanık Yakup Ş.’ye ve avukatına tepki göstererek, “Katiller” diye bağırdı. Anne Kurkut, polislerce duruşma salonundan çıkarıldı.

‘YİNE BİR CEZASIZLIK İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Sanık 7 duruşmadır tutuksuz yargılanıyor. Elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Cezaevleri ağzına kadar dolu, sırf bir tweet attıkları için insanlar cezaevine atılıyor ama Kemal’i öldüren polis elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Yine bir cezasızlık ile karşı karşıyayız. Adalet bir kez daha öldürülüyor ve bunun olmaması için hukukun yerine getirilmesini istiyoruz” diye konuştu. (MA)

Benzer Haberler