Kılıçdaroğlu ve CHP’liler için Erdoğan artık ‘Sözde Cumhurbaşkanı’

12 Ocak 2021 Salı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kullandığı “sözde cumhurbaşkanı” ifadesine gelen tepkiler üzerine Cumhurbaşkanlığı yemininde yer alan “namus” ve “şeref” kavramlarını anımsattı. Kılıçdaroğlu, “Sen kim Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin şan ve şerefini korumak kim? Sen Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal etmişsin, yemininin gereğini yapmıyorsun. Sahte diplomalı adamı alıyorsun kamu bankasına yönetim kurulu üyesi olarak atıyorsun. Akıl alacak şey değil. Sahtekarlığa prim veren bir adam Cumhurbaşkanı olabilir mi? Dünyanın hangi ülkesinde sahtekardan Cumhurbaşkanı olur? Olmaz olmamalı. Sahtekarlık yapana ses çıkarmazsanız o suça ortaksınız demektir. Destek veriyorsunuz demektir. Sana ‘Cumhurbaşkanı’ demek hata. Sen AK Parti’nin Genel Başkanı’sın. Senin için namus ve şeref hangi anlama geliyor” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi toplantısı öncesi yaptığı değerlendirmede “sözde cumhurbaşkanı” tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Kısır tartışmaların ülkeye hiçbir şey kazandırmayacağını herkesin çok iyi bilmesi lazım.

İktidarın bize teşekkür etmesi lazım. ‘Çözümü de ürettin teşekkür ederim’ demesi lazım. Saray’ın gündemi ile gerçek gündem birbirinden farklı!

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: ‘Yalancı’ sözüne alınmıyor ‘sözde cumhurbaşkanı’ dememe alınıyor

Sorunlarımız var. Siyaset kurumunun temel görevi sorunları tespit etmek ve çözüm üretmektir.

ERDOĞAN’A AÇIK ÇAĞRI

Türkiye’de derin bir yarılma var. Erdoğan’a açık çağrı yapıyorum sen yapay gündemlerle bu sorun çözülür diyorsan oturup tartışalım. İşsizliği, yoksulluğu çözeceksen oturup konuşalım. Yapay gündemler ayrı, gerçek gündemler ayrı!

Beylerin görmediği, bilmediği sorunlarla ilgileniyoruz. Taşeron işçilerin sorunlarını, apartman görevlilerinin sorunlarını dile getiren biziz. Saray iktidarının bize oturup teşekkür etmesi lazım.

Taşeron işçilerin, evlere temizliğe giden kadınların sorunlarını dile getiren kim? Biziz. Üniversite öğrencilerinin, işsizlerin sorununu dile getiren kim? Biziz. Esnafın, kahvecinin, kasabın sorunlarını dile getiren kim? Biziz.

Bütün milletvekillerinin parti ayrımı yapmaksızın Türkiye’nin sorunlarına kilitlenmeleri gerekir. Bunların yatacak yeri yok, sefaletten de açlıktan da bunlar sorumlular.

‘Sözde Cumhurbaşkanı’ polemiği: CHP’den AKP’lilerin ‘özür dilesin’ çağrısına yanıt

Devleti çürütmeye başladılar. Liyakat sistemini yok ettiğinizde devlet çürümeye başlar.

Bir çiftçiyi düşünün. Boğazından kesiyor oğlunu, kızını üniversiteye gönderiyor. O çocuk bitiriyor üniversiteyi. Şimdi işsiz. O annenin babanın dramını bunlar bilmezler!

“AÇLIK VAR AÇLIK”

İktidar sahipleri Türkiye gerçekliğinden kopmuş durumdalar. Türkiye gerçekliğinde açlık var açlık! Marketlerin önünde, atılacak meyve sebzeleri toplamak için insanlar sırada bekliyor. Bu memlekette açlık yaşanıyor.

TÜİK açıklama yapmış, 2021 yılında işsizliğin azaldığını söylüyor. Tam komedi… Yahu siz gerçekleri görmüyor musunuz? Milyonların açlığını, sefaletini görmüyor musunuz? Her yaştan, her eğitim düzeyinden on binlerce işsiz var.

“İŞSİZLİK SORUNUYLA UĞRAŞSANA”

Hangi Ak Parti Milletvekili çıkıp da TBMM’de esnafın sorunlarını anlattı? Ak Parti’ye, MHP’ye oy veren vatandaşlarıma sesleniyorum; gün beraber düşünme, dertleri birlikte çözme günüdür. Çöpten yiyecek toplayan kadın bizim vatandaşımız, bizim kardeşimiz. Sen CHP İstanbul İl Başkanı ile uğraşacağına işsizlik sorunuyla uğraşsana.

” SÖZDE CUMHURBAŞKANI”

Kendisine ‘sözde cumhurbaşkanı’ dedim diye çok alınmış. Bremen mızıkacıları gibi çıktılar hep beraber saldırıyorlar, ‘acaba bir yapay gündem oluşturabilir miyiz?’ diye. Yaratan sensin kardeşim. Milleti açlığa mahkum eden sensin kardeşim. O nedenle ben sana ‘sözde cumhurbaşkanı’ diyorum ve söylemeye devam ediyorum. 1 milyon TL tazminat davası açmış. Ben de onun hakkında 1 paralık açıyorum. Değeri o kadar çünkü. Dolarla da açabilirdi.

İKTİDAR, DEVLETİ ÇÜRÜTMEYE BAŞLATTI

Saray, Türkiye’yi görmüyor. Türkiye’nin gerçeklerinden tamamen kopmuş durumda. Esnafın ne derdi var bilmiyor. Hangi AK Parti milletvekili TBMM kürsüsünde esnafın şu derdi var dedi. Hiçbiri.

Türkiye’nin gerçek gündemi bu. Bu gerçek gündemi görmeyen iktidar, devleti çürütmeye başladı. Her parti meclisi üyesinin bunu bilmesi ve anlatması lazım. TÜİK 2021 yılında işsizlik azaldı diye açıklama yaptı. Tam komedi. Orada görev yapanlar siz gerçekleri görmüyor musunuz? Milyonların açlığını sefaletini görmüyor musunuz?

NEDEN ‘SÖZDE’ DİYORUM, DOKUZ MADDEDE ANLATAYIM

Seçim, kişiyi cumhurbaşkanı yapmaz bu gerçeğin bilinmesi lazım. Cumhurbaşkanı olması için TBMM’de Anayasa’nın 103. maddesinde yer alan yemini okumanız lazım. Yemini edeceksin, o yemine sadık kaldığın sürece 83 milyonun cumhurbaşkanısın, kimse buna itiraz edemez. Kişi seçime girdi, seçimi kazandı, yemin metnini okudu ve cumhurbaşkanı oldu itiraz eden oldu mu? Hayır.

Bu yemine sadık kaldı mı? Özellikle MHP’ye, AKP’ye oy veren değerli kardeşlerimin dinlemesini isterim. Neden ‘sözde’ diyorum? Madde madde sayacağım.

– Türkiye’nin şan ve şerefini korumak: Süleyman Şah türbesini kim kaçırdı? Kim kendi toprağından kaçtı ve terör örgütüne teslim etti? Bunu teslim eden adamın Türkiye’nin şan ve şerefini koruduğunu düşünüyor musunuz? Hani sen yemin etmiştin?

ASLINDA DAHA AĞIRINI HAK EDİYOR

Cumhurbaşkanı temsil ettiği ülkenin bayrağının şanını şerefini korur. Herkese eşit mesafededir: Trump kendisine ‘aptal olma’ diyor. Erdoğan çıkıp “Sen bana aptal olma diyemezsin” dedi mi? Demedi. ‘Aptal olma’ diye Türkiye Cumhuriyeti’ne söylüyor aslında. Ben buna ‘sözde’ demeyeyim ne diyeyim? Aslında daha ağırını hak ediyor.

HER GELEN TOKATLADIĞI ÜLKEYE DÖNDÜRDÜN

Taç giyen baş akıllanır. Düşünerek konuşması lazım. Bir telefon, bir tehditle papazı (Rahip Brunson) teslim etti, Oval Ofis’e gönderdi. Bu mudur Türkiye’nin şan ve şerefini korumak?

Suriye’de 36 askerimiz şehit edildi. Vuran Rusya’ydı. Erdoğan koşa koşa Putin’e gitti. Kapısında dakikalarca bekletildi. Bu mudur Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak? Benim ağrıma gidiyor bu. Her gelenin tokatladığı bir ülke haline döndürdün sen.

“ARAŞTIRMAZSANIZ NAMERTSİNİZ” DİYEMEDİN

İçeride aslan kesiliyor, güzel, kesilsin. “Erdoğan bak bizi kızdırma, senin mal varlığını araştırırız” dediler. Ne demek bu? “Benim mal varlığımı araştırmazsanız namertsiniz” demesi lazımdı. Bu mudur Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini korumak?

Akdeniz’in ortasında bizim bir gemimizi arıyorlar. Dört saat ulaşılamıyor. Bir Allah’ın kulu çıkıp “Bizim gemimizi arayamazsınız” diyemiyor. Sen mi koruyorsun Türkiye Cumhuriyeti’nin şan ve şerefini? Kimsin sen?

CHP’Lİ İSİMLER DE “SÖZDE CUMHURBAŞKANI” İFADESİNİ KULLANDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun basın açıklamasını duyuran CHP’li isimler ‘Sözde Cumhurbaşkanı’ ifadelerini kullandı.

İşte o tweetler:

Benzer Haberler