Kemal Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a: Bizim belediyelerimiz çalışmaya devam edecektir

3 Nisan 2020 Cuma

Kemal Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a: Bizim belediyelerimiz çalışmaya devam edecektir

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında iktidarın koronavirüs salgınına ilişkin aldığı kararları eleştirirken, “Hem evde kal diyorsun hem uçağa bin diyorsun” ifadelerini kullandı. Öte yandan belediye bağışlarının durdurulmasına tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu Erdoğan’ın kampanyasına bağış yapan firmaların bağış miktarı vergiden düşeceğini söyledi.

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından satır başları şu şekilde:

Başlangıçta vatandaşlara 65 yaş ve üstü sokağa çıkmasın dendi. Bu yanlıştı. 65 yaş ve üstü kişiler evden çıkmayacak ama onun çocuğu çıkacak işini uapacak eve gelince zaten bulaştıracak. Bu akıl dışı uygulamaları anlamak mümkün değil. Mecbur çıkacak insanlar sokağa. Evine ekmek getirecek.

Evinizde kalın biz halledeceğiz denmeliydi, bunlar denmedi.

Stratejinin üç ayaklı olmalıydı. Sağlık konusunda Bilim Kurulu ne karar veriyorsa ona uyacaktınız.

Alınan kararlara uyulmadı.

Evde kal dendi, sonra herkes evde kalsın diye bir kampanya başlatıldı. Evde tut kampanyası açılması gerekiyordu. Bu kampanyanın getirdiiği bir şey oldu. İşsizlik… Çok sayıda kişi işsiz kaldı. Sadece Cumhurbaşkanlığı kararı ile kapatılan iş yeri sayısı 144 bin 690.

Sizin en azından 3 ay ya da bu iş sona erdikten sonra, burada çalışan işçilerin asgari ücretlerini ben ödeyeceğim denilmeliydi. İşszilik fonunda 130 milyar lira para var. Gündelikçi kadınlar var evlere gidiyorlar, bunlar için önlem alın dedik. Hiçbir önlem alınmadı. Kapatılan iş yerleri için de senin 3 ay kiranı ben ödeyeeceğim denmeliydi.

Dolayısıyla kişi evine rahat kapanabilirdi. Bunlar yapılmadı, bunlar yapılabilseydi daha iyi bir tablo ortaya çıkacaktı.

Çağrı yaptım, ekonomik sosyal konseyi toplayın dedim.

BELEDİYLERİN BAĞIŞ KAMPANYALARININ ENGELLENMESİ

Yardım kanunu ayrı. Belediye kanunu ayrı. Belediyelerin hizmetleri var, hizmetlerden biri de bağışlardır. Belediye kanunlarında yer alıyor, bağışları alma yükümlülüğü var. Belediye hizmet yapar, bu belediyenin görevidir. Her belde başkanı kendi sınırları içerisinde huzurlu insanları görmek ister.

Bunu sadece CHP’li belediyeler için söylüyor aslında. AKP’li belediyeler de yapıyor. Birisi gelip yardım yapmak istiyorsa, ararım belediyeyi yardım yapmak istiyorum derim.

Hangi engeli getirirlerse getirsinler, bizim belediyelerimiz çalışmaya devam edecektir. Bizim belediyelerimizde hiçbir çocuk aç kalmayacaktır. Gerekirse kendi maaşını harcayacaktır. Bizim kararımız çok net.

“BAĞIŞ YAPAN FİRMALARDAN VERGİ DÜŞÜRÜLECEK”

Bağış yapıyorum diye afra tafra yapıyorlar, Gelir Vergisi Kanu’nun 89. maddesinin 10. bendine göre vergi matrahından düşürülecek. Kurumlar vergisi beyannamesine göre, vergi matrahından bağışlar düşecek

Fedakarlık elbette yapılacak ama sorun şu, fedakarlığı kim yapacak? Fedakarlığı yapacak olan devletten milyon dolarlar ile ihale alanlar yapacak.

Benzer Haberler