Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Et ve Süt Kurumu açıklaması

12 Nisan 2022 Salı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Et ve Süt Kurumu’na gitmesi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu ”  Bazı enteller var ‘Kılıçdaroğlu gitti kapılar kapandı’ diyor. Ben kapılar açılsın diye değil, evlatlarımızın hakkını ve hukukunu korumak için oradayım. Bakandan randevu talep etseydi diyorlar. Benim muhatabım bakan değil, Et ve Süt Kurumu.” dedi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin soruşturmasını Suudi Arabistan’a devredilmesi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu “Milletin itibarını Suudi Arabistan’a devrediyorsun. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle rezalet olmadı. Enayi diyordu onlara şimdi kimin enayi olduğu ortaya çıktı.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu Meclis’e verilen Çay kanunu hakkında da “Rize gittim herkes şikayetçi. Çay Kanunu hazırladık. TBMM’de görüşülecekken AK Parti ve MHP ret oyu verdi. Rizeli kardeşlerime söylüyorum. Kesintisiz oy veriyorsunuz, sizin alın terinizi başkalarınıza peşkeş çekiyor. Bu milletin hakkını, hukukunu savunacağız. ” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu Suriyeliler hakkında ise “En geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi kendi özgür iradeleriyle ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının satır başları şu şekilde:

Bütün söylemlerimizi, çözümlerimizi alana taşımak zorundayız. Esnafa, taksiciye, ev kadınına, sanayiciye toplumun her katmanına söylemlerimizi taşımak zorundadır. Biz her soruna akılcı çözümler üreten partiyiz. Bizim akılcı çözümlerimizi anlattığınız sürece halk bizi iktidara getirecek. Halk biliyor ki artık zaman CHP zamanıdır. Bazı anketlerde kararsızların olduğu söyleniyor. Çözümlerimizi onlara anlatacaksınız, kararlılıkla anlatacaksınız. Var olan sorunların tek çözüm adresi CHP’dir diyeceklerdir.

“A SÖYLERKEN 28 HARFİ ATLAYIP Z DİYORLAR”

Memleketin iyi yönetilmediğini görüyorlar. Her kafadan bir sesin çıktığını görüyorlar. Bir bakanın söylediğini bir başka bakanın yalanladığını görüyorlar. Bir bakanın söylediğinin AK Parti Grup Başkanı tarafından tam tersinin söylendiğini biliyorlar. Birisi asgari ücret hakkında A diye söylerken diğeri 28 harfi atlayıp Z diyebiliyor. Fiyatlara egemen olmadıklarını biliyorlar. Devletin büyük ölçüde soyulacak bir mekanizma olarak algılandığını biliyorlar. İktidar sahiplerinin ülkeyi yönetemediğini herkes biliyor. O zaman bu ülkeyi gerçekten ülkenin çıkarlarını savunan, hangi partiye oy verirse versin tüm Türkiye’yi kucaklayan, ayrıştırmayan, bölmeyen, kavgalı bir dil yerine barışçıl bir dil kullanan bir iktidara ihtiyaç var. O iktidarın adı Millet İttifakı ve CHP’dir.

Devlet kadrolarına kimlerin hangi torpillerle yerleştiğini görüyorlar, yaşıyorlar. Haksızlıkların hangi boyutlara ulaştığını görüyorlar. Havuz medyası tam aksini söylese dahi vatandaşımız tüm bunları biliyor. Bilmenin ötesinde yaşıyor.

3 MİLYON HANE ELEKTRİKSİZ

21. yüzyılın Türkiyesin’den söz ediyor. 3 milyon 449 bin 344 ailenin, iş yerinin elektriği kesildi. Yaşıyor bunu vatandaş. Elektriğe gelen zamları geliyor. Elektrik faturasını ödemeyecek noktaya bu ülkeyi getiriyorlarsa vatandaş bunu yaşayarak görüyor. Ben 3 milyon 449 bin 344 hanede elektrikler kesildi onların sözcüsü olarak bilinçli olarak elektrik faturamı ödemedim ve ödemiyorum. 3 milyon 500 bin hanenin sözcüsü kim olacak? Bu haksızlığı yapan iktidarı geniş kitlelere nasıl anlatacağız? Ülke böyle bir noktaya gidiyorsa hepimizin tarihi bir sorumluluğu var. Türkiye’yi buradan çekip çıkartmak zorundayız. 1 milyon 93 bin 581 hanenin de doğalgazı kesildi kışın ortasında. İktidar sahipleri bunun ne kadar farkında?

TÜİK’E TEPKİ: SİZ ONU BENİM KÜLAHIMA ANLATIN

İşsizlik… Talimat veriyorlar ‘işsizlik azaldı’ diye. Siz onu benim külahıma anlatın. Onlara göre Türkiye’de iş var ama iş beğenmiyorlar, ondan çalışmıyorlar. Halka böyle söylüyorlar. Aldatmak, kandırmak istiyorlar halkı. Sadece Adıyaman’da 78 temizlik işçisi için 17 bin 86 kişi başvurmuş.

Başkanı değişen TÜİK’in enflasyonu yine sokağa uymadı

Şanlıurfa’da 60 temizlik işçisi için 53 bin 224 kişi başvuruyor. Hani beğenmiyorlardı? Bunlar yönetemiyorlar. Yönetme güçleri, kapasiteleri, bilgileri yok. Hazır parayla idare ettiler. Malları, mülkleri sattılar idare ettiler. Fabrikaları, bankaları, hazine arazilerini sattılar aldıkları parayla idare ettiler. Deniz bitti şimdi ne yapacaklarını bilmiyorlar. Şimdi Türkiye’nin itibarını satıyorlar.

GAZETECİLERE SALDIRI

Gazetecinin görevi gerçekleri yazmaktır. Gerçekleri yazmak bugünkü koşullarda riski üstlenmek demektir. Ergun Poyraz saldırıya uğradı. Yoğun bakımda. Bugüne kadar saldırıya uğrayan gazeteciler dolayısıyla hapse giren olmadı. Bir tweet dolayısıyla öğrenciler hapse atıldı. Kendisine şifalar diliyoruz. Kimse moralini bozmasın. Bu tür saldırılar olacaktır bunun hepimiz farkındayız çünkü gerçekleri geniş kitlelerin öğrenmesini istemiyorlar.

Yazar Ergün Poyraz’a evinin önünde saldırı!

ET VE SÜT KURUMU AÇIKLAMASI

Milyonlarca işçi, memur, emekli enflasyon rakamına göre maaş alacak. Talimat veriyorlar rakamı düşük göster diye. Düşük göster ki aylıkları az verelim… TÜİK’e gittim ve açıklama yaptım. Böylece o kurumda namuslu bürokratlar seslerini çıkarttılar neredeyse üst düzey yönetici kalmadı. Bazıları da istifa ettiler.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav yapıyor. KPSS’de torpil yok. Türkiye’de dereceye giriyorlar sözlü sınavda hakları yeniliyor. Yüzbinlerce haksızlığa uğrayan, sözlüde elenen genç arkadaşların hakkını, hukukunu aramak için bakanlığa gittim.

Et ve Süt Kurumu’nun yönetim kurulu üyeleri çifter maaşlı çıktı

EVLATLARIMIZIN HAKKINI VE HUKUKUNU KORUMAK İÇİN ORADAYIM”

Her anne baba evladının karnının doymasını ister. Yeterli beslenme bir haktır. Evrensel bir haktır. Bir anne çocuğuna süt veremiyorsa, et veremiyorsa, bir kurumun başındaki kişi ‘Kuyrukları bitirmek için ete zam yaptık’ diyorsak bunu sıradan bir basın toplantısı yaparak kamuoyuna anlatırsanız bu doğru olmaz. Oraya gitmelisiniz. Onun önünde açıklamalısınız. Haksızlığın ne olduğunu söylemelisiniz. Bazı enteller var ‘Kılıçdaroğlu gitti kapılar kapandı’ diyor. Ben kapılar açılsın diye değil, evlatlarımızın hakkını ve hukukunu korumak için oradayım.

Bakandan randevu talep etseydi diyorlar. Benim muhatabım bakan değil, Et ve Süt Kurumu.

Kapıyı dalla kilitlediler! Et ve Süt Kurumu da Kılıçdaroğlu’na kapandı

Devletteki çürüme, bürokrasideki korku görülsün. Hesap veren bir bürokrasi yok. Talimat alan bir bürokrasi var. Bürokrasi gerçekten namusluysa, hesap veriyorsa bütün kapılarını açar. Siz bunu yapmazsanız AK Parti iktidarının devlette yarattığı çürümeyi anlatamazsınız.

TÜİK her yılın Şubat ayında kırmızı et üretimi istatistiklerini yayımlardı. En sonra 11 Şubat 2020’de yayımlandı. Neden yayımlamıyor? Çünkü gerçekleri milletin bilmesini istemiyorlar. Bizim görevimiz buna dikkat çekmek.

“200 TRİLYONLUK SOYGUN”

Et ve Süt Kurumu’nun 2019’a göre zararı 32 milyon lira. Tolga Şardan diye gazeteci arkadaşımız var. Et ve Süt Kurumu soğuk hava depolarında 70 bin ton tutuyor. Birden bire yöneticiler karar alıyor. 3 mislinden fazla zam yapıp 45 kuruş yapıyorlar. Bir kurum yöneticileri tarafından bakanın da bilgisi dahilinde 200 trilyonluk bir soygunla karşı karşıya kalıyor. Sonra Bingöl’deki depoya 18 kuruştan, Denizli’deki depoya 15 kuruştan, Bursa, Ankara, Uşak’taki depolara 11 ve 12 kuruştan, Sivas’taki depoya da 10 kuruştan eti stokladılar. Demek ki tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunan CHP bu sonuçlara yol açıyor.

CUMHUR İTTİFAKI ÇAY KANUNUA RET VERDİ

Rize gittim herkes şikayetçi. Çay Kanunu hazırladık. TBMM’de görüşülecekken AK Parti ve MHP ret oyu verdi. Rizeli kardeşlerime söylüyorum. Kesintisiz oy veriyorsunuz, sizin alın terinizi başkalarınıza peşkeş çekiyor. Bu milletin hakkını, hukukunu savunacağız. Yeni bir dönemin başladığını herkes bilmeli. Kendilerine söyledik. Kabul etmiyorsanız, siz kanun getirin biz destek vereceğiz. Onu da getirmiyorlar niçin? Daha soygun bitmedi.

Çay üreticileri eylemde: Servetiniz bizden çaldıklarınızdır

“EGEMENLİK HAKKINI DEVREDİYORSUN”

Yönetemeyen insanlar bir süre sonra gerekçe ararlar. Yöneteceğiz ama şu CHP var ya CHP diyorlar. Ne yaptı CHP? Ne derlerse desinler yönetemedikleri çıkıyor ortaya. Asıl beni üzen devletin itibarını satmak. Devletin itibarını ayaklar altına alamazsınız. İstanbul’da Suudi Konsolosluğu’nda bir cinayet işlendi. Ses kaydına alındı, tüm dünyaya servis edildi. Cinayetin burada olduğu belli. Erdoğan kalktı bir konuşma yaptı. Suudlar, ‘Davayı bize devredin’ dedi ‘hayır’ dedi. ‘Suçun işlendiği yer İstanbul olduğu için bunu İstanbul Mahkemeleri’nin Uluslararası Hukuka göre yargılaması gerekir’ dedi. Ne oldu? Bu davayı aldı Suudi Arabistan’a havale etti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde egemenlik hakkını kullanan üç kurumdan biri yargıdır. İstanbul’da yaşanan bir cinayetin kararını vermesi gereken mahkemenin itibarını Suudi Arabistan’a devrediyorsun. Egemenlik hakkını devrediyorsun. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde böyle bir rezalet görülmedi. ‘Enayi’ diyordu onlara. Şimdi enayinin kim olduğu ortaya çıktı. Ne için para için. Bahçeli’de buna evet diyor, nasıl milliyetçi anlamadım.

Cemal Kaşıkçı davası Suudi Arabistan’a devredildi

Devletin dini adalettir diyoruz. Adaleti parayla pulla devrediyorsun. 84 milyonun itibarını, ahlakını, saygınlığını devrediyorsun.

TUTUKLU AVUKATLAR HAKKINDA AÇIKLAMA

Hapishanelerde bir sürü avukat arkadaş var. Davalar görüşülüyor. Kolluk güçlerinin 10 şubat 2016’da verdikleri rapor. ‘Şüphelilerin alınan iletişim tedbiri kararı doğrultusunda yaptıkları görüşmelerin avukatlık çerçevesinde olduğu, görüşmelerinde örgüt faaliyetlerini destekleyen yeterli kanıta ulaşılamamıştır’ diyor. Mahkeme beraat veriyor bir başka mahkeme tutuklayacaksınız diyor. Teslim oluyorlar. Yeniden görüşülüyor serbest bırakıyorlar. Selçuk Kozağaçlı da yurtdışında, geleyim teslim olayım diyor. Bir daha tutukluyorlar. Kim hangi gerekçe ile yapıyor bunu?

“İLK İŞ DEVLETTE İSRAFA SON VERMEK”

Gittiğiniz yerlerde size soruyorlar ‘Ne yapacaksınız bunu anlatın’ diyorlar. Allah’ın izni bu milletin taktiri ile iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız iş devlette israfa son vermektir. Bir numaralı genelge. Öyle arabalar, yatlar, katlar, uçaklar yok.

Bir devlet sağlıklı bir yönetim için planlama yapar. Stratejik Planlama Teşkilatı’nı kuracağız. Çiftçinin ve esnafın kredilerin faizlerini sileceğiz.

Döviz garantili işlemler… Diyorlar ya ‘Biz milliyetçiyiz’ sizin milliyetçiliğiniz… O döviz garantili işlemlerin tamamını Türk Lirası’na çevireceğiz. Kim milliyetçi, kim ülkücü, kim vatansever herkes görecek. Mahkemeden karar çıkartmışlar Kılıçdaroğlu ‘beşli çete’ demesin diye. Sizin feriştahınız gelse beni susturamaz.

Türkiye’de herkes bir dert küpü. Ekonomik Sosyal Konseye çağıracağız anlatın dertlerinizi. Ekonomik Sosyal Konseyi işlevsel hale getireceğiz. Kamuda mali disiplini sağlayacağız. Bütçe paraları nerelere harcanıyor belli değil. Varlık Fonu’nu kaldıracağız. Soygun düzenine son vereceğiz.

“TÜGVA’NIN HİZMETKARLIĞINI YAPANLARA YER YOK.”

Her birimiz vergi ödüyoruz. Enflasyon da en haksız vergi. Ulusal Vergi Konseyi kuracağız. Türkiye’de merak eden herkes vergiler nerelere harcandı diye bakıp görecek. Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Bu Meclis’te rüşvet alanın, iş takipçiliği yapanın, TÜGVA’nın hizmetkarlığını yapanlara yer yok. İlk çıkaracağımız kanunlardan biri Siyasi Ahlak Kanunu.

“EN GEÇ İKİ YIL İÇİNDE ÜLKELERİNE DÖNECEKLER”

En geç iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi kendi özgür iradeleriyle ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.

Suriyeliler fakir, fukaraların olduğu mahallelere gidiyor biliyoruz. Kalktılar, Göç İdaresi’ne güzelleme yapıyor şiirlerle. Bir tweet attım sorduğum sorular gayet basit. “1. Sığınmacıların eski kimlik bilgileri elinizde mevcut mu? 2. Kaçına vatandaşlık verdiniz ve hangi güvenlik soruşturmalarından geçirdiniz? 3. Sınırlarımızın delik deşik edilmesini neden izliyorsunuz? Amaç ne? Neyin hazırlığındasınız?” diye sordum. Cevap tık yok, hakaret var. Bu sorulara cevap veremezler.

Suriyeli dükkan sahibi polisin yanında yoldan geçenlere tehditler savurdu

“SÖZDE MİLLİYETÇİ BUNLAR”

Süleyman Şah Türbesi’ni kendi toprağımıza, yeniden yerine koyacağız. Sözde milliyetçi bunlar. Çıkar peşinde koşandan milliyetçi olmaz.

Halka hesap vermesini bileceğiz. Onurlu bir görev olarak kabul edeceğiz. Onun için Meclis İç Tüzüğü’nü değiştireceğiz. Kesin Hesap Komisyonu kuracağız. Bizler ve bakanlar, Kesin Hesap Komisyonu’na gelecek ve biz hesap vereceğiz. Gelecek oraya ana muhalefet partisi diyelim ki Bahçeli oldu, olur mu? Diyelim ki Erdoğan oldu. Otur kardeşim makamın orda Kesin Hesap Komisyonu Başkanısın biz hesap vereceğiz.

DEVLET BAHÇELİ’YE YANIT 

Sayın Bahçeli bugünkü grup toplantısında ‘Zamlar, hayat pahalılığı hepsi geçicidir. Müslümana karamsarlık haramdır’ demiş. İslam alemine fetva veriyor. Aslında utanmasalar ‘Bize oy vermemek haramdır’ diyecekler. Bu beylere göre çalmak, yolsuzluk yapmak, 128 milyarı hiç etmek haram değil ama karamsarlık haram. MHP’ye gerçekten üzülüyorum. Böyle bir pozisyona düşmemeliydi.

Bahçeli’den ekonomik kriz yorumu: Az yesek ne olur çok yesek neye yarar

Benzer Haberler