‘Kedilere mama vermeyin’ diyen imam için harekete geçildi

6 Temmuz 2021 Salı

‘Kedilere mama vermeyin’ diyen imam için harekete geçildi

Bağcılar’daki bir camide imamın cuma hutbesinde, “Kedilerden bıktık, sokakta yürüyemez olduk. Mama, su vermeyin” dediği belirtildi. Marmara Hayvan Hakları Federasyonu harekete geçti.

Odatv’de yer alan habere göre, Bağcılar Hazreti Osman Cami’nde cuma namazı hutbesinde imam, “Kedilerden bıktık, sokakta yürüyemez olduk, sokak kedilerine mama, su vermeyin. Her taraf kedi doldu. Mama, su koyup bunları çoğaltmayın, kedi köpeğin olduğu eve melek girmez” şeklinde ifadeler kullandı.

İmam için Marmara Hayvan Hakları Federasyonu, İstanbul Valiliği’ne dilekçe verdi. İmamın görevden alınmasını talep eden federasyonun dilekçesi şöyle:

“25.06.2021 tarihli Cuma namazında imam tarafından verilen beyanatlara yönelik namaza katılan halkın ifadelerine başvurularak soruşturma açılmasını, şayet imam böyle bir beyanatta bulundu ise GÖREVDEN ALINMASINI talep ediyoruz. Aynı zamanda İl Hayvanları Koruma Kurulu üyesi olan İstanbul İl Müftülüğünce; yaz boyunca camilerde verilecek beyanat ve vaazlerde, ‘hayvanlara bir kap su bir kap yemek’ verilmesinin, onlara merhamet ve şefkatle yaklaşılmasının İslam dinimizin gereği olduğunun anlatılmasını ve bu konuda Sevgili Peygamberimizin (s.a.v) ahlakı ile anılmasının örneklerle anlatılmasının sağlanmasını talep ediyoruz. Müracaatımıza ilişkin 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.”

Benzer Haberler