KDV darbesi! 15 bine yakın ilaca zam geliyor

Yayın tarihi: 10 Temmuz 2023 Pazartesi 4:11 pm - Güncelleme: 10 Temmuz 2023 Pazartesi 4:11 pm

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan KDV zammıyla birlikte 14 bin 900 çeşit ilacın fiyatlarının artacağını açıkladı.

Türkiye’de ekonomik kriz her geçen gün derinleşirken, yeni ekonomi yönetimi çareyi vergileri artırmakta buldu. İlaçta KDV oranı da yüzde 10’a çıktı. Bu da ilaç fiyatlarında artışın önünü açtı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan KDV değişikliğiyle 14 bin 900 ilacın fiyatları artacağını açıkladı.

Benzin ve motorine KDV zammı

‘ZARARI HEM BİZ ECZACILAR HEM DE SGK TAŞIYACAK’

Saydan yaşamsal öneme sahip ilaçlarda KDV’nin mali takibi sağlama amacıyla sembolik bir değere düşürülmesi gerektiğini söyledi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yaşamsal öneme sahip ürünlerde KDV’nin mali takibi sağlama amacıyla sembolik bir değere düşürülmesi gerekiyor. İlaç ertelenemeyen, yerine ikame edilecek hiçbir ürün bulunmayan insan sağlığı ve tedavisi için son derece önemli bir ihtiyaçtır. KDV artışı hem ülkemizdeki ilacın en büyük alıcısı konumundaki devletimize ekstra bir finans yükü hem de geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımıza da ödeyecekleri katkı payı ve farklara yansıyacak artış nedeniyle ek külfet getirecek. Bu artan KDV yükünün zararını hem biz eczacılar hem de SGK taşımak zorunda kalacak.

‘ARTIŞ BİZLERDEN KAYNAKLANMIYOR’

Gelişmiş ülkeler bu durumun farkına varmış ve devletlerin geri ödeme sistemindeki ilaç gibi yaşamsal ürünlerin vergileri KDV sıfır veya yüzde 1 olarak uyguluyor. KDV oranında yapılan değişiklikle 14 bin 900 çeşit ilacın fiyatları bir kez daha artacak. Bu artışın bizlerden kaynaklanmadığını vatandaşlarımızla paylaşmak isteriz.”

TOGG’a zam üstüne zam