Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Kazdağları eteğinde toplu balık ölümleri, yöre halkını endişelendirdi

Kazdağları’ndan doğan Karamenderes Nehri’ni besleyen ana kollardan birisi olan derede, toplu balık ölümlerinin görülmesi, yöre halkını endişelendirdi.

Kazdağları’nın kuzey yamaçlarındaki Bayramiç ilçesinin Külcüler köyü bölgesinde Karamenderes çayını besleyen ana kollardan biri olan derede toplu balık ölümleri görüldü.

Ölen balıklar arasında tatlı su sardalyası, karabalık ve bıyıklı balıklar bulunuyor. Evciler köyünde yaşayan 47 yaşındaki Adem Ertan, toplu balık ölümlerini sosyal medya hesabından fotoğrafları, “Bahçesine ilaç atan arkadaşlar dereye ilaç karışırtırmayın balık tutan arkadaşlar dereye zehir atarak tutmayın” notuyla paylaşarak duyurdu.

Karamenderes Nehri, eski adı Skamander olan, Kaz Dağı’ndan doğan, tamamı Çanakkale ili sınırları içinde akan ve Çanakkale Boğazı ile Ege Denizi’nin kesiştiği bölge olan Truva Tarihi Milli Parkı yakınlarında denize dökülen nehir.

KAZDAĞLARI DİRENİŞİ’NİN 1’İNCİ YILI

Öte yandan maden arama çalışmalarına karşı Kazdağları’nda başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti’nin birinci yılı geride kaldı. Nöbetin 1’inci yıl dönemi nedeniyle çağrı yapan yaşam savunucuları Kazdağları’nda bir dizi etkinlik yapacak. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, nöbetin üzerinden bir yıl geçmesine karşın firmanın işletme ruhsatı uzatma talebinin halen reddedilmemesine tepki gösterdi.

loading...