Kayyum’dan Selçuk Mızraklı hamlesi!

25 Ağustos 2019 Pazar

Kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde seçilmiş belediye başkanı Selçuk Mızraklı’nın çalışmaları kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atamasının ardından gerçekleştirilen protesto eylemleri dün de devam etti.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mahmut Oral’ın haberine göre; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesine, görevden alınan Selçuk Mızraklı’nın çalışmaları kaldırılıp, önceki kayyumun icraatları kondu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, 31 Mart seçimlerinin hemen ardından 1 Nisan günü hazırlıklarına başlandığı ortaya çıkan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün yerine, bu illerin valilerini kayyum olarak atamasının ardından başlatılan protesto eylemleri devam ediyor.

Bölgenin birçok kentinde önceki gece yurttaşlar yine evlerinin pencere ve balkonlarında, damlarda gürültü eylemi yapıp, ışık söndürdü.

Aralarında HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Meral Danış Beştaş, Saliha Aydeniz, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Garo Paylan, Musa Farisoğulları, Nurettin Maçin, Semra Güzel, Hişyar Özsoy ve Kemal Peköz, görevden alınan Selçuk Mızraklı, ilçe belediye eşbaşkanları, Barış Anneleri, HDP ve DBP yöneticileri, TJA aktivistleri ve çok sayıda yurttaşın da bulunduğu kalabalık bir grup, dün yine belediyeye yakın bir noktada birkaç saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Eylem sırasında sık sık AKP ve kayyum aleyhine sloganlar atıldı.

Benzer Haberler