Kayyum rektör Naci İnci TÜBİTAK’a atandı

21 Şubat 2022 Pazartesi

Kayyum rektör Naci İnci TÜBİTAK’a atandı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı’na (TÜBİTAK) Prof. Dr. Hasan Mandal atandı. Boğaziçi’nin ‘kayyum rektörü’ Naci İnci de TÜBİTAK yönetimine girdi.

Resmi Gazete’de Afrika gezisinde bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan atama kararıyla Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanlığı’na (TÜBİTAK) Prof. Dr. Hasan Mandal atandı.

Mandal ilk olarak 22 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan müşterek kararname ile TÜBİTAK Başkanı olarak atanmıştı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Naci İnci de TÜBİTAK yönetimine girdi.

TÜBİTAK çalışanı Dilek Dündar’ın notları ortaya çıktı

HASAN MANDAL KİMDİR?

Hasan Mandal, 1965 yılında Eskişehir’de doğdu. 1987 yılında ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Hasan Mandal, 1992’de Newcastle Üniversitesi’nden Doktora unvanını aldı.

Hasan Mandal, 1994 yılında Anadolu Üniversitesi Seramik Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Hasan Mandal1996’da doçent, 2001’de profesör unvanını aldı. Anadolu Üniversitesi Seramik Mühendisliği Bölümünün isminin 2002 yılında Malzeme Bilimi ve Mühendisliği olarak değişmesi ile 2002-2011 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nde akademisyenliğe devam etti. Ayrıca Hasan Mandal, 2004-2010 tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Kendisi Dünya Seramik Akademisi’ne (WAC) üye seçilmiş olup WAC’ın tek Türk üyesidir. Prof. Dr. Hasan Mandal, 15 Mart 2011 tarihinden itibaren Anadolu Üniversitesi’nden ayrılarak Sabancı Üniversitesi’nde Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörü, Ocak 2012-2015 tarihleri arasında Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak da görev yaptı.

Üniversitelerarası Kurul kontenjanından YÖK üyeliğine yapılan seçimi 24 Mart 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başladı. Prof. Dr. Hasan Mandal, 20 Temmuz 2016’da ise YÖK Başkanvekili oldu. 12 Ocak 2018’e dek YÖK Başkanvekilliği görevini sürdüren Hasan Mandal, aynı tarih itibarıyla Sabancı Üniversitesi Rektör Vekili olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Hasan Mandal, 22 Şubat 2018 tarihinde TÜBİTAK Başkanlığına atandı. Mandal, 21 Şubat 2022’de yeniden TÜBİTAK Başkanlığına atandı.

TÜBİTAK’ta görevli akademisyen ölü bulundu

Benzer Haberler