Kaymakam, kendisine ‘Hoş geldiniz’ diyen öğretmeni kovdu!

30 Eylül 2021 Perşembe

Kaymakam, kendisine ‘Hoş geldiniz’ diyen öğretmeni kovdu!

Artvin’de Kemalpaşa Kaymakamı Faruk Saygın kendisine ‘hoş geldiniz’ diyen öğretmeni “Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle” diyerek kovdu. Valilik açıklamayla olayı doğruladı, “İnceleme ve araştırma sürüyor” dedi.

BirGün’den Dilan Şahinbaş’ın haberine göre Kaymakam M.Faruk Saygın, Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde okul ziyaretinde bulundu. Saygın, Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne yaptığı ziyaret sırasında “hoş geldiniz” diyen ve elini uzatan öğretmeni “Haddini bil, sınıftan çık dışarıya bekle” diyerek kovdu.

Konuyla ilgili Kemalpaşa Eğitim-Sen’den açıklama geldi. Eğitim-Sen temsilcisi Koray Emiralioğlu “Bugün ÇPAL’ye okul ziyaretinde bulunan Kemalpaşa İlçe Kaymakamı M. Faruk Saygın girdiği sınıfta kendisine ‘Hoş geldiniz’ diyen öğretmene ‘Bu ne hadsizlik’ diyerek sınıftan çıkmasını, dışarıda beklemesini söylemiştir. Sınıfta bulunan diğer öğretmen arkadaşımızın bu yapılanın doğru olmadığını anlatmaya çalışmasına karşılık Kaymakam, sen kimsin, ücretli misin diyerek tehditvari konuşmuştur, ayrıca ücretli, kadrolu sözleşmeli de olsa onun bir öğretmen olduğunu unutmuştur. Bizler öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve tüm bu baskılara karşı onurumuza, haklarımıza ve emeğimize sahip çıkacağız” dedi.

“KAPIKULU DEĞİL, ÖĞRETMENİZ”

Kaymakam ve öğretmenin ilçede yeni göreve başladıklarını ve aralarında hiç bir sorun olmadığını belirten Emiralioğlu, olayın aniden ve beklenmedik bir anda yaşandığını söyledi. Emiralioğlu kimsenin öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

Bugün çok programlı anadolu lisesine, okul ziyaretinde bulunan Kemalpaşa İlçe Kaymakamı M. Faruk Saygın girdiği sınıfta kendisine ‘Hoş geldiniz’ diyen öğretmene ‘Bu ne hadsizlik’ diyerek sınıftan çıkmasını, dışarıda beklemesini söylemiştir. Sınıfta bulunan diğer öğretmen arkadaşımızın bu yapılanın doğru olmadığını anlatmaya çalışmasına karşılık kaymakam, ‘Sen kimsin, ücretli misin?’ diyerek tehditvari konuşmuştur. Ayrıca ücretli, kadrolu sözleşmeli de olsa onun bir öğretmen olduğunu unutmuştur. Bizler öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve tüm bu baskılara karşı onurumuza, haklarımıza ve emeğimize sahip çıkacağız. Kimse unutmasın ki, biz kapıkulu değil öğretmeniz.”

VALİLİK DOĞRULADI: İSTENMEYEN DİYALOG MEYDANA GELMİŞTİR

Konuyla ilgili Artvin Valiliği de açıklama yaptı. Olayı doğrulayan Valilik açıklamasında, “Kemalpaşa Kaymakamı sınıf öğretmeni olduğu anlaşılan kişinin elini uzatarak tokalaşma isteğini, pandemi kuralları gereği eli göğsünde selamlaşarak karşılamış, öğretmen olduğu sonradan anlaşılan kişinin ısrarı neticesinde kaymakamımızla öğretmenimiz arasında bizleri de üzen, istenmeyen bir diyalog meydana gelmiştir” denildi.

Konuyla ilgili inceleme ve araştırmaların sürdüğü belirtilen açıklama şöyle:

“29.09.2021 Çarşamba günü Kemalpaşa Kaymakamımız ve Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün, Kemalpaşa Çok Programlı Anadolu Lisesi Özel Eğitim Sınıfını ziyaretleri esnasında, bizleri derinden üzen hadise ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Kemalpaşa Kaymakamı, öğrencilerle sohbet ettiği sırada sınıfa sonradan giren ve daha sonra sınıf öğretmeni olduğu anlaşılan kişinin elini uzatarak tokalaşma isteğini, pandemi kuralları gereği eli göğsünde selamlaşarak karşılamış, öğretmen olduğu sonradan anlaşılan kişinin ısrarı neticesinde kaymakamımızla öğretmenimiz arasında bizleri de üzen, istenmeyen bir diyalog meydana gelmiştir. İlçe Kaymakamına gerekli tembihat yapılmış, konu ile ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir.”

“ÜCRETLİ ÖĞRETMEN ÖĞRETMEN DEĞİL Mİ?”

Gazeteci Taha Hüseyin  Karagöz’ün anlattığına göre olay şöyle gerçekleşmiş:

“Artvin Kemalpaşa Kaymakamı Mehmet Faruk Saygın’ın ‘öğretmeni sınıftan kovduğu iddiası’ ile ilgili bazı isimlerle görüştüm
Onların anlattığına göre olay şöyle gelişmiş:

Kaymakam, özel eğitim verilen sınıfa girerek kendisini tanıtıyor, öğretmen ile konuşup öğrencilerle ilgileniyor

Bu sırada içeri giren başka bir kişi de kendisini öğretmen olarak tanıtıp tokalaşmak için elini uzatıyor. Kaymakam pandemi nedeniyle tokalaşmayınca ortam geriliyor.

Ve sınıfta iki öğretmenin görev yaptığını bilmeyen Saygın, sonradan gelen öğretmene koridora çıkmasını söylüyor

Bunun üstüne içerideki öğretmen tepki göstererek ve (belirtilene göre) sesini yükselterek çıkmamasını istiyor. İki öğretmenin de aynı sınıfta görev yaptığını belirtiyor.

Kaymakam Saygın bunun üstüne “Yardımcı öğretmen mi? Yoksa ücretli öğretmen gibi mi” sorusunu yöneltiyor

Öğretmenlerden “Ücretli öğretmen öğretmen değil mi?” karşılığı gelince konuşma başka bir boyut kazanıyor

Ses düzeyinin artması üzerine kaymakam okulu terk ediyor. Konuyla ilgili idari bir işlem ise yapmıyor

Öğretmen ise durumu sendikaya bildiriyor. Olay sosyal medyaya düşüyor”

 

Benzer Haberler