Kayıp atlara ne oldu?

17 Haziran 2021 Perşembe

Kayıp atlara ne oldu?

Barış Önal - TELE1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Adalar’dan alıp MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesi’ne hibe ettiği atlar kaybolmuştu. Atların kaybolmasının ardından Dörtyol Belediye Başkanı partisinden istifa etmişti. TELE1’e konuşan CHP Milletvekili Suzan Şahin, olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, atların akıbetine ilişkin henüz bir bilgi elde edilemediğini belirtti.

İBB, Adalarda yaptığı faytonculuk dönüşümünün ardından topladığı atları Hatay’ın Dörtyol ilçesine gönderdi.  İki belediye arasında geçen yıl ekim ayında taşıma devir sözleşmesi imzalandı. Ancak belediyeye teslimi yapılan atlar bir süre sonra ‘kayıp’ oldu. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin TELE1’e yaptığı açıklamada atların akıbetinin henüz bilinmediğini belirterek, “Atlar kayıp. Nerede oldukları bilinmiyor. 1-2 tanesinin öldüğü, bir kısmının çeşitli illere gönderildiği ama akıbetinin bilinmediği, hatta gelir gelmez eski Ülkü Ocakları Başkanları’nın at çiftliklerine verildiği ve takibinin yapılmadığı biliniyor” diye konuştu.

İBB’nin MHP’li belediyeye hibe ettiği atlar kayboldu

Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin’in atların kaybolmasının ardından istifa ettiğini hatırlatan, “Belediye başkanı konuya istinaden bu tartışmaların üzerine istifa etti.  Etti mi, ettirildi mi onu da bilmiyoruz. Soruşturma açıldığını biliyoruz. ama soruşturmanın akıbeti de belli değil” dedi.

“BAKANLIKLAR TARAFINDAN TAKİBİ YAPILMADI”

Tarım Bakanlığı ve İBB’nin ortak projesi olarak Hatay’a gönderilen atların teslimattan sonra takibinin bakanlık tarfından yapılacağını belirten Şahin, atların Dörtyol’a geldikten sonra takibinin sağlanmadığını belirtti.

VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRÜNE İDARİ SORUŞTURMA

Atların kaybolmasıyla ilgili adli ve idari soruşturmalar sürerken, Dörtyol Belediyesi de Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçeyle bildirimde bulunan Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız hakkında görevinde ihmali olduğu gerekçesiyle idari soruşturma açtı. Soruşturmaya, atlarla ilgili basında dilekçe ve belgelerin yer alması da eklendi.

Dörtyol Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız, savcılığa verdiği dilekçede, “Her ne kadar 100 atın evrak üzerinde Dörtyol Belediye Başkanı ve belediye memuru tarafından imzalanıp, teslim alındığı görülse de Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve belediyemiz tarafından fiziki olarak teslim alınmamışlardır” dedi.

‘KAYBOLDU’ İHBARI

Belediyede memur olarak çalışan ve daha önce Dörtyol Başsavcılığı’nca farklı konuda ‘kamu aleyhine zimmet’ suçlamasıyla başlatılan soruşturmada tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen F.E.’nin yakını A.E. ile ortağı C.C., iddiaya göre, belediyeden kiraladıkları Dörtyol Atatürk At Çiftliği’nde para karşılığı bindirmek için atları belediye üzerinden talep ettirdikleri kaydedildi. Yapılan görüşmeler sonunda İstanbul’dan yola çıkan 100 at, Dörtyol ilçesine ulaştıktan sonra teslim alındı. Sevkiyat sırasında öldüğü görülen bir at, Dörtyol Hayvan Pazarı’nda gömüldü. 99 at ise Başkan Keskin ve belediyede taşeron olarak çalışan U.A. adına sahiplendirildi. Atlar, 10’arlı gruplar halinde çiftliğe götürüldü. Atlara para karşılığı binilen çiftlik, pandemi nedeniyle kapandı. Bir süre sonra A.E. ve C.C., İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü arayıp, atların kaçtığı ihbarında bulundu. Bölgeye gelen ekipler ise kapıları açık olan ahırda incelemelerde bulunduktan sonra tutanak tuttu.

 

 

Benzer Haberler