Kayapınar Belediye Eş Başkanı Kezban Yılmaz ile Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

22 Ekim 2019 Salı

Kayapınar Belediye Eş Başkanı Kezban Yılmaz ile Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin kayyum atanan Belediye Eş Başkanı Keziban Yılmaz ile Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Kayapınar Belediye Eş Baskanı Kezban Yılmaz ile Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Van’ın Erciş ilçesinde hakkındaki terör soruşturması nedeniyle görevinden uzaklaştırılıp gözaltına alınan HDP’li Belediye Başkanı Yıldız Çetin’in yerine; Diyarbakır’da ise HDP’li Kayapınar, Kocaköy ve Bismil ilçe belediyelerine kayyum atandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında kararDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında karar

Dün sabah saatlerinde yapılan polis baskınlarında Kayapınar Belediyesi Eş Başkanı Keziban Yılmaz, Diyarbakır’ın Bismil İlçe Belediye Eş Başkanı Gülcan Özer ile Kocaköy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer’in de gözaltına alındığı belirtildi.

Dün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı kararıyla görevinden uzaklaştırılan ve yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanı Keziban Yılmaz, Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Orhan Ayaz ve Kocaköy Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer gözaltına alınmıştı.

TUTUKLAMA TALEBİYLE MAHKEMEYE SEVK EDİLDİLER

Kayapinar Belediye Eş Baskanı Kezban Yılmaz ve Kocakoy Belediye Eş Başkanı Rojda Nazlıer tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

HDP, KAYYUM ATAMALARI NEDENİYLE MECLİS ÇALIŞMALARINA KATILMAYACAK

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, bugün yaptığı açıklamada atanan kayyumlar nedeniyle HDP’nin Meclis çalışmalarına 3 gün süreyle katılmayacağını açıklamıştı.

HDP’li bazı belediyelere kayyum atanmasını eleştiren Temelli, “Bugün de yeni kayyumlar atandı. Kayyum bir anayasal suçtur. Bu anayasal suçtan bir an önce vazgeçilmesini ve tüm belediye eş başkanlarımızın göreve iade edilmesini istiyoruz” demişti.

Meclis’te halkın iradesi yerine kayyumlara sahip çıkıldığını savunan Temelli, “Mecli’steki tüm milletvekillerini uyarıyoruz; hangi partiden olursanız olun unutmayın, halkların temsilcilerisiniz. Öncelikle halkın, halkların iradesine sahip çıkacaksınız. Nerede bir mağdur, mazlum varsa önce onun hakkını savunacaksınız. Bunu yapmadığınız sürece ne halkın temsilcisi ne de milletvekili olabilirsiniz. O yüzden de 3 gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmayacağız. Bu tavrı protesto edeceğiz. Bütün milletvekillerini uyaracağız, yüzleşmeye davet edeceğiz. Üç gün boyunca orada olmayacağız ama dönüp HDP sıralarına baktığınızda biz olmasak da orada halkın iradesini göreceksiniz.” diyerek protesto edeceklerini açıklamıştı.

Benzer Haberler