Kritik toplantı sonrası Şahap Kavcıoğlu’ndan açıklama

Yayın tarihi: 25 Kasım 2021 Perşembe 8:02 pm - Güncelleme: 26 Kasım 2021 Cuma 1:32 am

Banka genel müdürleriyle görüşen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, toplantının ‘olağanüstü olmadığını’ söyledi. Kavcıoğlu, faiz ve kur artışıyla ilgili soruyu ise yanıtlamaktan kaçındı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir araya geldi.

Görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan Kavcıoğlu, “Herhangi bir problem yok, bir sıkıntı yok. Bu toplantılar daha önceden de yaptığımız planlı toplantılar. Olağanüstü bir toplantı değil” dedi.

Kavcıoğlu, faiz ve kur artışıyla ilgili soruyu kanıtlamaktan kaçındı ve “Genel değerlendirme içerisinde bunları konuştuk. Bankaları bu konularda da bilgilendirdik” diye konuştu.

Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“BANKACILIĞIMIZ DÜNYANIN EN BAŞARILI SEKTÖRLERİNDEN”

“Banka genel müdürlerimizle karşılıklı birbirimizi bilgilendirdik. İyi bir görüşme oldu. Olumlu bir hava içerisinde çok faydalı bir bilgilendirme oldu. BDDK Başkanımız toplantıdaydı. Zaten biz normalde iletişim halindeyiz. Çok güçlü bir iletişimle bankacılık sektörü Türkiye’de ve dünyada en başarılı sektör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

“KARŞILIKLI GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK”

Genel değerlendirmeler her zaman olduğu gibi Türkiye’nin ekonomik gelişmeleri, bankacılık sektörü ile ilgili yeni bir yıla giriyoruz, durum değerlendirilmesi, Merkez Bankası, BDDK’dan karşılıklı görüş alışverişleri oldu. Her zaman olduğu gibi, değişik bir şey yok.

“BU SÜRECİ HEP BİRLİKTE GÖTÜRECEĞİZ”

Her şey kendi içerisinde konuşuldu. Bilgilendirdik. Faiz indirimleri olsun diğer konularla ilgili. Sektör ve BDDK ile çok uyumlu iletişim içerisindedir. Dünyanın en başarılı sektörlerinden biri olarak bankacılık sektörü bu işi yürütmektedir. Karşılıklı görüş alışverişlerimiz, taleplerimiz, taleplerini değerlendirdik. Her zaman olduğu gibi bu süreci birlikte götüreceğiz. Bu toplantılar daha önceden ayrılan toplantılar. Olağanüstü bir toplantı değil onu ifade edeyim. Daha sonra da yapacağımız toplantılardan bir tanesi.”

TCMB, BDDK ve TBB toplantısına ilişkin basın duyurusunda ise karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı ve uygulamaların daha verimli hale getirilmesine yönelik olarak “oldukça yararlı” geçtiği belirtildi.

Muhalefetin ekonomi masası toplandı

MGK bildirisinde ‘ekonomi’ vurgusu