Kavala’nın serbest bırakılması çağrısına bakanlardan tepki yağdı; büyükelçiler Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı!

Yayın tarihi: 19 Ekim 2021 Salı 12:35 am - Güncelleme: 19 Ekim 2021 Salı 1:45 am

AİHM’in verdiği hak ihlali kararına rağmen 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ABD dahil 10 ülkenin  büyükelçiliğinden ortak çağrı yapılmıştı. 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, Kavala’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçilerin, yarın sabah Bakanlıkta olmaları bekleniyor.

ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, 4 yıldır tutuklu yargılanan iş insanı Osman Kavala’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Öte yandan AKP Sözcüsü Ömer Çelik ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de açıklamaya karşı tepki gösterdi.

AKP Sözcüsü Çelik Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir hukuk devletidir ve Türk yargısı bağımsızdır. Ülkemizde görev yapan diplomatların kendi ülkeleri ile ülkemiz arasındaki ilişkilere katkı yapmalarından memnuniyet duyuyoruz. Buna karşın ülkemizin egemenliği konusundaki yanlış beyanatlarını en güçlü şekilde reddediyoruz. Tüm diplomatik makamların ülkemizin egemenliğine, Türk yargısının bağımsızlığına saygı duymaları ve içişlerimize müdahaleden kaçınmaları zorunludur. Aksi bir tutum, diplomasiyle bağdaşmayan bir sorumsuzluktur”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise, “Diplomatlar, kabul edildikleri devletin hukukuna saygıyla mükelleftir. Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir” paylaşımında bulundu.

Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, büyükelçiliklerin çağrısına tepki göstererek “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, hukuk devletidir. Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez. Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir” demişti.

NE OLMUŞTU?

AİHM’in verdiği hak ihlali kararına rağmen 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ABD dahil 10 ülkenin  büyükelçiliğinden ortak çağrı yapıldı.

İş insanı Osman Kavala, hakkında herhangi bir hüküm bulunmadığı dört yıldır tutuklu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) her iki tutuklama için verdiği hak ihlali kararına rağmen Anayasa Mahkemesi ve yerel mahkemeler, kararı uygulamıyor. Kavala’nın serbest bırakılması için 10 büyükelçilikten ortak çağrı yapıldı. Çağrıya Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri ortak oldu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz”

ABD dahil 10 büyükelçilikten “Osman Kavala” için çağrı