Katliam başka ticaret başka… AKP’li Nihat Zeybekçi İsrail’le ticareti böyle savundu

Yayın tarihi: 19 Nisan 2024 Cuma 11:13 pm - Güncelleme: 19 Nisan 2024 Cuma 11:13 pm

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekçi, İsrail’le ticareti, “İsrail’in müslümanlara yaptığı bebek katliamını nefretle kınıyoruz. Ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de, İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke” diyerek savundu.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekçi’nin İzmir’de yaptığı İsrail’le ticaret değerlendirmesi tepki topladı. Zeybekçi İsrail’deki katliamı kınadıklarını ‘ama’ ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleri olduğunu söyledi.

 Zeybekçi’nin ifadeleri şöyle:

“İsrail’de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var. Yani, eyvallah, İsrail’in Filistin’de, Gazze’de müslümanlara yaptığı soykırımı, katliamı, bebek katliamını, nefretle, şiddetle kınıyoruz, eyvallah, buna diyecek hiçbir şey yok ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de.. çünkü bizim İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke, yani 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. O anlamda, daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Ekonomi koordinasyonuyla, ilgili bakanlarımızla, bunu gündeme alıp biraz daha hassas bir ayardan geçmesi gerektiğine, ben şahsi olarak inanıyorum.”

İsrail’le ticarete ilişkin öneri AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi

Kaynak: TELE1