Kastamonu’da ‘şap’ alarmı! İlçe karantinaya alındı

Yayın tarihi: 28 Mart 2023 Salı 12:06 pm - Güncelleme: 28 Mart 2023 Salı 12:06 pm

Samsun, Denizli, Diyarbakır ve Siirt’in ardından Kastamonu İnebolu’da SAT-2 tipi şap virüsü görüldü. Karantinaya alınan ilçede hastalık sebebi ile hayvan hareketliliği yasaklandı.

SAT-2 tipi şap hastalığı nedeniyle Samsun, Denizli, Diyarbakır ve Siirt’te hayvan pazarları 10 Mart’ta önlem amaçlı kapatıldı. Bu kentlere hayvan giriş ve çıkışlarının da yasaklandı.

4 ilin ardından şap virüsü Kastamonu’da da görüldü.  İHA’nın haberine göre; İnebolu ilçesi Yakaboyu Mahallesi’nde bir yetiştiriciye ait hayvanda şap hastalığı şüphesi görülmesi üzerine numune alındı. Yapılan incelemeler neticesinde hayvanda SAT-2 tipi şap virüsü tespit edildi.

Yurttaşın alamadığı ette son tehlike! Bakanlıktan şap hastalığı açıklaması

Yapılan tespitin ardından İnebolu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından işletme çevresindeki 10 kilometre çapındaki alanda karantina uygulandı. Ayrıca karantinaya alınmasının ardından ilçede hayvanlar SAT-2 tipi şap virüsüne karşı aşılanmaya başlandı.

İnebolu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İnebolu ilçesi Yakaboyu Mahallesi’nde ülkemizde görülen yeni tip SAT-2 şap virüsü tespit edilmiştir. İlçemizin 41 köy ve mahallesinin de içinde olduğu alan karantina bölgesi altına alınmıştır. Hastalık sönüşü yapılana kadar alım, satım, nakliye ve hayvan harekatı yasaklanmıştır” denildi.