Kaspersky keşfetti: EURO 2024 dolandırıcılığı

Yayın tarihi: 21 Haziran 2024 Cuma 1:34 pm - Güncelleme: 21 Haziran 2024 Cuma 1:37 pm

Kaspersky uzmanları kullanıcıların verilerini ve paralarını çalmak için tasarlanmış ‘EURO 2024 ile ilgili çok sayıda teklif’ keşfetti.

2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) başlarken milyonlarca izleyici ekranlarının başına ve futbol stadyumlarına akın ediyor. Ancak bilgisayar güvenlik şirketi Kaspersky’ye göre siber suçlular yılın en çok beklenen etkinliklerinden birini istismar etme peşinde.

Şirketin uzmanları kullanıcıların verilerini ve paralarını çalmak için tasarlanmış ve hepsi UEFA 2024 ile ilgili teklifler olarak gizlenmiş çok sayıda dolandırıcılık keşfetti.

‘HEDİYE BİLET’ DOLANDIRICILIĞI

Büyük çevrim dışı etkinlikler öncesinde sıkça karşılaşılan tehditlerden biri de bilet dolandırıcılığı olarak kulanıcıların karşısına çıkıyor.

Kaspersky uzmanları, popüler bir Alman enerji şirketi gibi görünen ve EURO 2024 için hediye bilet sunan sahte bir sayfa keşfetti.

Sayfaya girdikten sonra kullanıcılardan isim, telefon numarası ve adres bilgilerini içeren bir form doldurmaları isteniyor. Bu kampanya, kurban şirketin çalışanlarını ve ortaklarını hedef alarak son derece hedefe yönelik, yani dolandırıcılar hedefin altyapısına sızmak için her türlü avantajı kullanıyor.

SAHTE ONLİNE MAĞAZALAR

Uzmanlar, düşük fiyatlarla özel etkinlik yayınları sunan sahte yayın platformları keşfettiğinden, çevrimiçi izleyiciler de dikkatli olması konusunda uyarıyor. Bu siteler, ödeme ve kişisel verileri sızdırmanın yanı sıra, saldırganların tarayıcınızı kontrol etmesini sağlayan yerleşik XSS güvenlik açıklarına sahip olabiliyor. Uzmanlar ayrıca yüzde 40 indirimle forma, atkı, şapka gibi taraftar malzemeleri satan sahte online mağazalar da buldu.

Dolandırıcılar, EURO 2024’ün popülaritesinden faydalanarak ünlü oyuncuların isimlerini taşıyan özelleştirilmiş paralar satıyor ve etkileyici getiriler vadediyor.

Kaspersky uzmanları Harry Kane’in adını taşıyan coinleri içeren bir dolandırıcılık planı keşfetti. Bu coin’ler dolandırıcılar tarafından e-posta gönderimleri ve Twitter, Facebook ve Telegram gibi sosyal medya platformları aracılığıyla yoğun bir şekilde tanıtılıyor. Kaçırmak istemeyen hevesli tüccarlar, coinleri satın almak için acele ederek fiyatlarını yükseltiyor. Fiyat şişirildiğinde, dolandırıcılar ellerindekileri satarak madeni paranın değerinin dakikalar içinde düşmesine neden oluyor.

‘YEMLERİNİ TRENDLERE GÖRE DEĞİŞTİRİYORLAR’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Olga Svistunova, büyük etkinlikler etrafında dönen bu dolapların bilindik bir model izlediklerini belirterek, “Dolandırıcılar sadece mevcut trendlere göre yemlerini değiştiriyor. Ancak, sürekli uyum sağladıkları ve kar etmenin yeni yollarını buldukları için onları hafife almamalıyız. Örneğin, yakın zamanda keşfettiğimiz popüler oyuncularla bağlantılı kripto para dolandırıcılıkları, ortaya çıkan fırsatlardan yararlanma yeteneklerini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

NASIL KORUNURUZ?

Dolandırıcılıktan korunmak için Kaspersky uzmanları şu ipuçlarını paylaştı: “Bilet, ürün veya hizmetleri yalnızca resmi ve saygın kaynaklardan satın alın. Yetkili satıcılar için etkinliğin resmi web sitesini kontrol edin. Eğer bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyledir. Özellikle bilinmeyen kaynaklardan geliyorsa, büyük indirimlere ve özel fırsatlara karşı dikkatli olun. Bilmediğiniz web sitelerinde kişisel ve finansal bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.

URL’de “https” ve tarayıcı çubuğunda bir asma kilit sembolü arayarak web sitesinin güvenli olduğundan emin olun. Kötü amaçlı yazılımlara ve kimlik avı saldırılarına karşı korunmak için antivirüs ve güvenlik yazılımınızı güncel tutun. Örneğin, Kaspersky Premium kullanıcılarını kimlik avı ve dolandırıcılıktan korur. Yaygın dolandırıcılık taktikleri ve bunların nasıl fark edileceği hakkında bilgi sahibi olun. Siber güvenlik uzmanlarının ve resmi kaynakların güncellemelerini takip edin.”

Kaynak: AA