Kasapoğlu: Diğer ülkelerdeki yurtlar Türkiye’dekilerle kıyaslanamaz

24 Eylül 2021 Cuma

Kasapoğlu: Diğer ülkelerdeki yurtlar Türkiye’dekilerle kıyaslanamaz

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, barınma problemi yaşayan öğrencilerle ilgili konuştu. Türkiye’deki yurtların fiziksel yetersizliğini reddeden Kasapoğlu, “Dünyada eğitimi ihracat kalemi olarak gören ülkeler var. Bu ülkelere gidip baktığınız zaman bizim yurtlarımız ile kıyaslanamaz bile” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

A Haber yayınına katılan Bakan Kasapoğlu, ‘Türkiye’deki yurt altyapısının an itibariyle dünyada hiçbir ülkede olmadığını’ söyledi.

Her gencin barınma ihtiyacını karşılayacaklarını dile getiren Kasapoğlu, “81 ilde 270 ilçede şu anda hizmet veren yurdumuz var. Burada 720 bin yatak kapasitesinden bahsediyoruz” ifadesini kullandı. Kasapoğlu’nun açıklamalarının devamında şunlar öne çıktı:

“2002 yılı ile 2021 yılı kıyaslaması olarak bakıldığı zaman hem yatak hem hizmet hem de konfor açısında büyük farklar var. Altyapı olarak sunulan hizmet standardı olarak dünyanın en güçlü otel zincirleri ile rekabet edebilecek bir altyapı sistemimiz var. Türkiye’nin her yerinde olan ve sadece barınmayı değil beslemesinden sanatına sporuna kadar her türlü hizmeti bünyesinde barındıran bir altyapı var.

“PANDEMİDE YOĞUNLUK OLUŞTU”

Dünyada eğitimi ihracat kalemi olarak gören ülkeler var. Bu ülkelere gidip baktığınız zaman bizim yurtlarımız ile kıyaslanamaz bile. Bu altyapı sistemi kolay kurulmadı. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey var mıydı? 20 kişilik odalar, 1 katta bir banyo bir lavabo vardı. Biz bunların hepsini yeniden inşa ettik. Etüt alanları olmayan merkezler ısınmayan kaloriferler vardı bunların hepsini yeniledik. Bunlar çok uzun zamanlar değil bunlar 2000’li yılların başı ve 90’lı yıllarda olan şeylerdi. Şu anda yaşananı bir sorun olarak dile getirmek haksızlık olur. Pandemi sürecinde başvuru almadık. Bu süreç ile yeni dönem birleşince bir yoğunluk oluştu.”

‘Barınamayan’ öğrenciler için belediye yurt kiraladı, cemevi kapılarını açtı

Öğrenciler, Erdoğan’ın ‘lüks’ dediği yurtlardan kareler paylaştı

Benzer Haberler