Karneyle gıda satışı geri döndü!

Yayın tarihi: 18 Kasım 2021 Perşembe 7:43 am - Güncelleme: 18 Kasım 2021 Perşembe 7:43 am

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok uygun bulduğu için 1.002 liralık atıştırmalık aldığı Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında un, yağ ve şeker satışı sınırlandırıldı. Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında 1980 öncesindeki karneyle gıda ürünü satışını hatırlatan bir uygulama hayata geçirildi.

Tarım Kredi Kooperatifi’nin Türkiye genelindeki mağazalarında müşterilere ayçiçek yağı, şeker ve undan sadece birer adet satış yapılabiliyor. Mağazalarda 81 lira 95 kuruşa satışa sunulan Tarım Kooperatifi markalı 5 litrelik ayçiçek yağı, 11 lira 25 kuruşa satılan 2 kiloluk toz şeker ve 10 lira 50 kuruşa satışa sunulan 2 kiloluk un satışlarına kısıtlama getirildi.

SAKIN FAZLA SATMAYIN”

Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine göre, Mağaza çalışanları uygulamanın yaklaşık 10 gün önce başladığını ve zaman zaman vatandaşlar ile daha fazla ürün alma istekleri nedeniyle tartışmalar yaşadıklarını ifade ettiler. Bir mağaza çalışanı ise “Müşterilerin ısrarı üzerine bölge müdürümüzle görüştüm. ‘Bize verilen talimat bu şekilde, vatandaş nereye istiyorsa gitsin şikayet etsin, sakın 1 adetten fazla ürün vermeyin’ dedi. Geçen gün bir arkadaşımız fazla yağ sattı diye hakkında tutanak tuttular, sürekli kameradan bizi izliyorlar, peş peşe ürün alıp geçmek isteseniz de veremeyiz. Israr etmeyin, işimizden oluruz, lütfen bizi düşünün” diyerek yakındı.

TELE 1 yerinde görüntüledi! Erdoğan’ın marketi daha pahalı çıktı

RAFLAR KITLIK VARMIŞ GİBİ BOŞALDI

Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında tüm un, şeker ve ayçiçek yağı reyonlarının üzerine “Sayın müşterilerimiz, satışlarımız 1 adet olacak şekilde yapılmaktadır. Anlayışınız için teşekkür ederiz” yazılı duyurular asıldı. Bazı mağazalarda ise sanki kıtlık varmış gibi raflarda oluşan boşluklar dikkat çekti.

 

“SANKİ SAVAŞTAYIZ”

55 yaşındaki Secaattin Aydinç, “Sanki savaş ortamındayız. 1980’lerde margarin, yağ, tüp, sigara bile zor bulunuyordu. Bulunsa da sayılı veriliyordu. Ama şimdi her şey var, neden böyle bir şey yapılıyor, hiçbir anlam veremedim” dedi.

YAĞI 2 LİRA UCUZ DİYE ALDIM”

5 litrelik ayçiçek yağı alan ev hanımı Hatice Gümüşpala, uygulamanın yanlış olduğunu belirterek, “Diğer zincir marketler arasında çok fiyat farkı yok. 2 lira daha ucuz olduğu için Tarım Kredi Kooperatifi’nden almayı tercih ettim” dedi.

“HİÇ DE UCUZ DEĞİL”

İşçi olarak çalışan Necdet Kerman, ürün kısıtlamasını anlayamadığını belirterek, “Ben fiyatları uygun bulmuyorum. Bana göre kooperatiflerde fiyatlar çok daha uygun olmalı. Zam öncesi bunu yapmış olsalardı anlardım” diye konuştu.