Karantina süresinin düşürülme nedeni ekonomikmiş!

6 Ocak 2022 Perşembe

Karantina süresinin düşürülme nedeni ekonomikmiş!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Covid’e yakalananlar için karantina süresinin düşürülmesine ilk yorum Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan geldi.

Omicron’un Türkiye’de yayılmaya başlamasıyla birlikte günlük vaka sayısında şimdiye kadarki en yüksek sayıya ulaşıldı ve bir günde 66 bin 467 vaka tespit edildi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da karantina süresinin 7 güne düştüğünü söyledi. Yine alınan kararla temaslı kişilerin son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmişse karantinaya alınmayacağını belirtildi.

“İŞLERİN YÜRÜMESİNİ SAĞLAMAK İÇİN…”

Karar ilişkin Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ceyhan, şöyle yazdı:

“İzolasyon süresinin 7 güne indirilmesinin (Bazı ülkelerde test kontrollü 5 gün, bazı ülkelerde test kontrolsüz 5 gün, bazı ülkelerde 7, bazı ülkelerde 10 gün) nedeni bu süre sonunda bulaş riskinin ortadan kalkması değil, biraz bulaş riskini göze alıp işlerin yürümesini sağlamaktır.”

Karantina süresi 7 güne indirildi!

Benzer Haberler