Karamollaoğlu: Seçim kanunuyla şartlar değişti, üçüncü ittifak olabilir

14 Nisan 2022 Perşembe

Karamollaoğlu: Seçim kanunuyla şartlar değişti, üçüncü ittifak olabilir

“Bunu kamuoyuna ilk defa söylüyorum” diyen Saadet lideri Karamollaoğlu, “Seçim kanunuyla şartlar değişti. Üçüncü ittifak olabilir” dedi.

Karar TV’ye konuk olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yeni seçim kanunuyla şartların değiştiğini belirterek, ‘üçüncü ittifak’ çıkışında yaptı.

Karamollaoğlu, “Eski sistemde, ittifak eden partiler önce tek oymuş gibi ittifaklar arasında bölünüyor sonra milletvekilleri çıkıyor ve milletvekilleri kendi aralarında pay ediliyordu. Şimdi o avantaj kalktı. Yeni yollar aramak icabet eder. Bunu kamuoyuna ilk defa söylüyorum” dedi.

Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Şu anda şartlar değişti. Seçim kanunu ile birlikte görüşlerimiz de değişti. 6’lı masa aslında muhalefetin diyalog ortamını oluşturuyor. İlle de her noktada birlikte hareket etme mecburiyeti yok. Zaten bu durum da çıkan kanunla ortadan kalkmış oldu. 6’lı masanın olması, meselelerin birlikte yürütülmesine fırsat veriyor. Bunun faydalı olacağını düşünüyorum. Ama üçüncü ittifak, yeni seçim kanunundan dolayı olabilir. Tek tek de girilirse, 3 partinin aldıkları oyu birlikte oldukları takdirde üst üste koysanız daha büyük çoğunluk elde edersiniz. Milletvekili çıkarma ihtimali artar. Veya böyle bir ortam oluştuğu takdirde bu bir yeni katılıma vesile olabilir.”

AYM CHP’nin Seçim Kanunu başvurusunu 21 Nisan’da inceleyecek

YSK’dan bir ‘erken seçim’ hamlesi daha!

Benzer Haberler