Karakolda ölüm davasında tehdit iddiası: ‘İnşallah sizin de başınıza gelir’

20 Eylül 2021 Pazartesi

Karakolda ölüm davasında tehdit iddiası: ‘İnşallah sizin de başınıza gelir’

Birol Yıldırım’ın karakolda ölümüne ilişkin davada tutuklu yargılanan polisin tutukluluk halinin devamına, dosyanın ise ağır ceza mahkemesine devredilmesine karar verildi. Davayı takip eden gazeteci Canan Coşkun bir polis tarafından tehdit edildiğini söyledi.

İstanbul Esenyurt polis merkezinde öldürülen 42 yaşındaki Birol Yıldırım’ın faili polisler bugün hakim karşısına çıktı. Biri tutuklu toplam 12 polisin dokuz yıla kadar hapisle cezalandırılmalarının istendiği davanın bugün görülen duruşmasında tutuklu yargılanan İsmail A.S. adlı polisin tutukluluk halinin devamına karar verildi. Mahkeme, işkence suçu işlendiği gerekçesiyle görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine devretti.

Davayı takip eden gazeteci Canan Coşkun, gazetecilerin, ‘duruşmanın SEBGİS ile kayda alınması için’ duruşma salonundan dışarı çıkarıldıklarını da söyledi. Bir polis tarafından tehdit edildiğini öne süren Coşkun, “Koridorda salondan çıkarılan polisler tweet’lerimi birbirlerine gösteriyordu. Polislerden biri ‘İnşallah sizin de başınıza gelir’ diyerek tehdit etti. Hâkime tehdit edildiğimizi söylediğimde ‘Savcılığa bildirin’ dedi” ifadelerini kullandı.

Twitter’dan paylaşım yapan Coşkun’un ifadeleri şöyle:

“Esenyurt Karakolu’nda 5 Haziran’ı 6 Haziran’a bağlayan gece polisler tarafından öldürülen #BirolYıldırım’ın davası Büyükçekmece Adliyesi’nde başladı. 12 kişilik duruşma salonunda 50 kişiden fazlayız. Esenyurt İlçe Emniyet Müdür Yard. olduğunu söyleyen biri salondaki basın mensuplarını çıkarmaya çalıştı. O sırada hâkim de salondaydı. Hâkim, salonda bir gazetecinin kalmasına izin verdi. Salona doluşan polisler de çıkarıldı.

Duruşmanın SEBGİS ile kayda alınması için dışarı çıkarıldık. Koridorda salondan çıkarılan polisler tweetlerimi birbirlerine gösteriyordu. Polislerden biri ‘İnşallah sizin de başınıza gelir’ diyerek tehdit etti. Hâkime tehdit edildiğimizi söylediğimde ‘Savcılığa bildirin’ dedi. Hâkimden fayda yok. Müştekiler ayakta, polisler oturuyor. Kapıdaki polisler zaten Birol Yıldırım’ı öldüren meslektaşlarıyla dayanışmaya gelmiş. İnsan adliyede zarar verecekler diye polislerden korkar mı ya?!

Tutuklu komiser yardımcısı İsmail Alperen Salman ifadesini bitirirken hâkim ‘Herhalde tahliyenizi talep ediyorsunuz’ dedi. Salman da tabii ki diyerek kumpas ile kuşatma altında olduklarını söyledi. Polisler sürekli olarak öldürülen Birol Yıldırım’ın alkollü olduğunu söyleyip duruyor. Hâkim biraz önce ‘Koku geliyor muydu’ diye sordu polise. Yıldırım’ın avukatlarına da kısıtlı soru sorduruyor.

Duruşma başından itibaren davayı dayanışmaya gelen polisler ve sanık avukatlarının yürüttüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu tweetleri hâkime şikayet ettiler. Esenyurt İlçe Emniyet Müdür Yard. olduğunu söyleyen kişi biraz önce bir gazeteciyi yaka paça salondan attı. Sanık avukatları, buradan bilgi verdiğim için hâkime tweetlerimi göstererek bir kez daha şikayet etti. Hâkim, tweetlerin basın özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi.”

Esenyurt polis karakolundaki ölüme karışan 1 polis tutuklandı

 

Birol Yıldırım’ın karakolda ölümüne ilişkin 12 polise dava

Benzer Haberler