Karadeniz’de yunus ölümleri devam ediyor! Samsun’da ölü yunus kıyıya vurdu

19 Nisan 2022 Salı

Samsun’da cansız bir yunusun kıyaya vurmasıyla Karadeniz’de son 3 ayda 34 ölü yunus kıyıya vurdu.

Samsun’un Atakum ilçesindeki Kurupelit Yat Limanı marina sahilinde ölü bir yunus vurdu. Cansız yunusu gören vatanadaşlar durumu Atakum Belediyesi ekiplerine bildirdi. İncelemelerin ardından ölü yunus, belediye ekiplerince gömülmek üzere katı atık alanına götürüldü.

Atakum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Ekip Amiri Timur Oda, karaya vuran balıklarla ilgili vatandaşların belediyeye haber vermelerini istedi.

KARADENİZ’DE YUNUS ÖLÜMLERİ

Karadeniz’de son zamanlarda yunus ölümleri yaşanıyor. Son 3 ayda Trabzon’da 14, Ordu’da 1, Artvin’de 5, Sinop’ta 13 ölü yunus sahile vurdu. Trabzon’un Sürmene sahilinde son 2 hafta içerisinde 7 yunus ölü bulundu. Samsun’da kıyaya vuran yunus ile birlikte son 3 ayda 34 yunus cansız olarak  kıyıya vurmuş oldu.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Uğur Özsandıkçı Karadeniz genelinde şubat ayından bu yana yaşanan yunus ölümlerinin geçmiş dönemlere göre fazla olduğunu belireterek Özsandıkçı, “Tırtaklar’ çok fazla sayıda bireyden oluşan gruplar halinde dolaşabiliyor. O grup bir ağ ile etkileşime girdiğinde çok sayıda hayvanın ölmesi mümkün. Geçtiğimiz günlerde Türk Deniz Araştırmaları Vakfı da bununla ilgili bir rapor yayınladı. Şubat ayından beri neredeyse 90’a yakın yunusun öldüğü bildirildi. Sayı olarak geçmiş dönemlere baktığımızda yüksek ancak hepsinin ölüm sebebini bilemiyoruz. Bunların hepsinin balıkçı ağlarında öldüğünü söyleyemeyiz. Gerekli uzmanların katılımıyla bunların nekropsisinin yapılması gerekiyor. Sayı olarak bakıldığında son 3 aylık dönemde yüksek sayılı ölümler var. Burada bir ihtimal şu söylenebilir. Özellikle Ukrayna-Rusya savaşı denizde gürültü kirliliği yapıyor ve oradaki hayvanlar güneye doğru kaçıyorsa burada hayvan popülasyonunda artıştan dolayı buradaki balıkçılıkla etkileşime giriyor olabilirler. Ancak bunların hepsi üzerinde düşünülmesi gereken sorular” diye konuştu.

‘AŞIRI AVLANMADAN VE AÇLIKTAN OLABİLİR’

İki haftada 7 ölü yunusun sahile vurduğu Sürmene ilçesinde balıkçılık yapan Muzaffer Demircioğlu, gördükleri manzara karşısında morallerinin bozulduğunu söyleyerek, “Bu ölümlerin nedeni nedir, balıkçılar olarak merak ediyoruz. Bazı tahminlerimiz var ama araştırılmasını istiyoruz. Yunusların yemi olan küçük balıkların aşırı avlanmasından, hamsi ve çaçanın olmamasından kaynaklanıyor olabilir” dedi.

‘ÖNCEDEN ÖLÜMLERE BU KADAR RASTLANMIYORDU’

Son günlerde sıklıkla yunus ölümü yaşandığını dile getiren balıkçı Soner Karabacak da “Yunusların hamsinin azalmasında da ölmüş olabileceğini düşünüyoruz. 60 yaşındayım, önceden ölümlere bu kadar rastlanmadığını biliyorum” ifadelerini kullandı.

 

İnternet fenomeni Yunus Dönertaş’ın ağabeyi sessizliğini bozdu

Benzer Haberler