Karaciğer kanseri tedavisinde büyük devrim! Ses dalgaları ile tümör küçültüldü

20 Nisan 2022 Çarşamba

Karaciğer kanseri tedavisinde büyük devrim! Ses dalgaları ile tümör küçültüldü

ABD’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Michigan Üniversitesi, karaciğer kanseri için devrim niteliğinde bir tedavi yöntemi geliştirdi. Araştırmacılar, ses dalgalarını kullanarak karaciğer tümörlerini yok etmede büyük bir başarı sağladı.

ABD’deki Michigan Üniversitesi’nden bilim insanları, karaciğer kanseri için invaziv olmayan (ameliyatsız) bir tedavi yöntemi geliştirdi. Bilim insanları sıçanlar üzerinde yaptıkları araştırmada karaciğer tümörlerini ses dalgaları ile yok etti. Deneyde sıçanlardaki tümörlerin yüzde 79’i yok edildi.

ZARARLI DOKULARIN YENİDEN BÜYÜMESİNE ENGEL OLUNDU

Araştırmacılara göre, zararlı dokuların yeniden büyümesine de engel olundu. Yöntem, hayvanların bağışıklık sistemlerinin kalan dokularla mücadele etmesi ve bunların yeniden ortaya çıkmasını engellemesine olanak tanıdı.

Cancers adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın yazarı ve biyomedikal mühendisliği profesörü Zhen Xu, “Tümörün tamamını yok edemedik. Ama gerilemesini ve gelecekteki metastaz riskinin düşmesini sağlayabiliriz” diye konuştu.

Histotripsi adı verilen teknik, ultrason ışınlarının hedef alınan tümörlere odaklanmasına dayanıyor.

IndyTurk’un haberine göre; Ultrason dalgalarını yayan dönüştürücü, istenmeyen dokuların içinde mikro kabarcıklar oluşturarak bunların hızla genişlemesine ve çökmesine ve sonunda parçalanmasına neden oluyor.

İNSANLAR ÜZERİNDE DE DENENİYOR

Yöntem halihazırda ABD’deki Baptist Health South Florida hastanesinde insanlar üzerinde deneniyor.

Yaklaşımın birçok avantajı var. Araştırmacılar bu tekniğin, radyasyon ve kemoterapi gibi yaklaşımlarla aynı olumsuz yan etkilere sahip olmadığını saptadı.

Ancak Histotripsi’nin karaciğer kanseri hastaları için hem etkili hem de güvenli olduğundan teyit edilene kadar araştırmaların sürdürülmesi gerekiyor.

Michigan Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliği alanında doktora öğrencisi ve araştırmanın baş yazar Tejaswi Worlikar, “Bu çalışmadan öğrendiklerimizin, karaciğer kanseri hastalarına yönelik histotripsi tedavisinin, gelecekte bu yöntem üzerinde yapılacak klinik ve klinik öncesi denemeleri teşvik etmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı:

Bu çalışmaların nihai hedefi karaciğer kanseri hastaları için histotripsi tedavisinin klinik açıdan benimsenmesi olacak.

 

Pankreas kanserinde erken teşhis umudu

Benzer Haberler