Kanıyla “Beni Ragıp vurdu” yazan Nurtaç Canan yaşananları anlattı!

20 Haziran 2020 Cumartesi

Kendi kanı ile “Ragıp beni vurdu” yazan Nurtaç Canan yaşananları  “Biz beraber kafe işletiyorduk. Hastalık var, dükkanı açmayalım deyince çıldırdı” sözleriyle anlattı.

Euro News’te yer alan habere göre Tedavi kapsamında bacakları ateller içindeki Nurtaç Canan’ın  tek beklentisi,tutuklanan kocasının kısa süre içerisinde hapisten çıkmaması.

Boşanmak istediği eşinin silahlı saldırısına uğrayan Nurtaç Canan, kanıyla katilin ismini yazdı

“YÜRÜMEK, SAĞLIĞIMA KAVUŞMAK İSTİYORUM”

İki bacağından yaralanan Nurtaç Canan kanıyla yere, “Annem babam hakkınızı helal edin. Üzülmeyin. Beni Ragıp vurdu. Kurtuldum.” ifadelerini yazmıştı. Hastanede tedavisi sona erdikten sonra evine geçen Canan, “Ateller çıkınca yürüyüp yürüyemeyeceğimin henüz bir garantisi yok. Doktor birkaç gün sonra dopler çekecek” diyor.

Euronews’ten Menekse Tokyay’ın haberine göre, Nurtaç Canan, “Kafede yanımızda çalışan kızlara, müşterilerimize, benim arkadaşlarıma bile tacize bulunurdu. Ama her şeyden kıskançlık çıkarırdı. Daha önce de beni silahla vuracağına dair tehditte bulunmuştu, ama buna cesaret edeceğine inanamadım. Ayrılmak da çok riskliydi, zira evim de işim de belliydi, sokak ortasında da beni vurabilirdi,” ifadelerini kullandı.

ZANLI, ‘KASTEN ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS’ SUÇUNDAN TUTUKLANDI

Eşi Nurtaç Canan’ı silahla yaralayan Ragıp Canan, gözaltına alındıktan sonra tutuklanma talebiyle Nöbetçi Bakırköy Sulh Ceza Hakimliğine sevke edildi. Burada hakim karşısına çıkan Ragıp Canan, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan tutuklanarak Metris Cezavi’ne gönderildi. Zanlı Canan mahkemedeki ifadesinde, eşinin Mersin’e gitmek istediğini, kendisinin karşı çıktığını ve böylece başlayan tartışmanın ardından kontrolünü kaybederek eşini vurduğunu söyledi.

BİREYSEL SİLAHLANMA YASAKLANMALI

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Melek Önder, euronews Türkçe’ye verdiği demeçte, “Nurtaç Canan’ın kendi kanıyla yazması kadınların nasıl canhıraş bir mücadele verdiğini gösteriyor. Biz kadın arkadaşımızın bütün süreçte yanında olmaya devam edeceğiz; kendisine avukat desteğimiz de olacak. Dava sürecini de takip edip yanında olmaya devam edeceğiz” diyor.

Ancak, Önder, kadınların şiddet görmeden, öldürülmeden harekete geçilmesi, bireysel silahlanmaya karşı acil önlemler alınması çağrısında bulunuyor.

Kendisini vuran kocasının adını kanıyla yazmıştı: Saldırgan yakalandı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu verilerine göre sadece haziran ayında 19 kadın cinayeti yaşandı ve bunların 3’ü eşleri, akrabaları ve/veya partnerleri tarafından öldürüldüğü bu ay belli olanlar. Bunun haricinde 15 şüpheli ölüm daha var.

Önder, “Gerek pandemi sürecinde, gerekse normalleşme süreciyle birlikte kadınlar halen evlerinde öldürülmeye devam ediyorlar. Gördükleri şiddete karşı yetkili mercilere başvurma konusunda çekiniyorlar, çünkü kendi hayatlarına dair karar almaktan, birlikte oldukları kişiden ayrılmaktan korkuyorlar, o kritik kararı alamıyorlar. Bunda erkeklerde çok fazla oranda ateşli silah kullanımı ve bunun kadınlarda yarattığı baskı da etkili” diyor.

KORUMA KARARI ALDIRILDI

Nurtaç Canan’a koruma kararı aldırıldı. Sağlığına kavuşması sonrasında da maddi destek dahil diğer mekanizmalar devreye girecek.

Diyarbakır’da yaşayan 20 yaşındaki Merve Konukoğlu da geçtiğimiz günlerde Yüksek Öğretime Geçiş sınavı için gittiği Elazığ’da babası tarafından öldürülmüştü.

Önder, “Kadınlar artık örgütlü ve bilinçli bir mücadele yürütüyorlar. Biz çok acı olaylar yaşıyoruz ama umudumuzu hiç kaybetmiyoruz, çünkü kadınlar tek başlarına olmadıklarını biliyorlar. Hiçbir kadın asla yalnız yürümeyecek, bu mücadelede beraber tüm haklarımızı kazanacağız. Nafaka, çalışıp çalışmama, ayrılma hakkını da kullanacağız” diyor.

Benzer Haberler