Kan örneği alabilen robot

13 Şubat 2020 Perşembe

Kan örneği alabilen robot

Rutgers Üniversitesi tarafından geliştirilen kan örneği alabilen robot büyük hizmetler verecek. Özellikle de damarları zor bulunan hastalarda bu robotların önemli görev üstleneceği tahmin ediliyor. İşte yeni robot teknolojisi ile ilgili haberimizin detayları.

Geliştirilen robotik teknolojisi; uzay görevleri, ev temizliği, oteller, savunma gibi alanlarda büyük hizmetler sunuyor. Yakın zamanda corona virüsünün tedavisinde de robotlara yer verildi. Gelişimi devam eden bu robot kan örneği almak konusunda yüksek bir performansa sahip. Rutgers Üniversitesi’nden bazı gruplar, kan örneği almak için robotik teknolojiden yararlandı. Yapımı devam eden bu robot, klinik denemede yüksek bir performans sergiledi.

Kullandığı ultrason görüntüsü ile damarın yerini tespit eden bu cihaz, iğne ile damar yolu açabiliyor ve daha sonra buradan kan örneği çekebiliyor. Aynı zamanda robotun bir kan analizörü de bünyesinde mevcut . Böylece kanın analizi robot üzerinde gerçekleşiyor.

Bu yeni robotun klinik denemelerinin sonuçları Technology dergisinde yayınlanan bir makale sayesinde herkesle paylaşıldı. Cihaz, 31 katılımcının kan örneğini aldı ve %87 gibi yüksek bir başarı sergiledi. Bazı hastaların damarlarının kolay bulunması nedeniyle robotun başarı oranı yüzde 97 seviyesine çıktı.

Üniversitenin Brunswick Mühendislik Okulun’nda görevli doktora öğrencisi ve makalenin baş yazarı Josh Leipheimer, “Bizimki gibi bir cihaz, sağlık çalışanlarının kan örneklerini hızlı ve güvenli bir şekilde almasına yardımcı olurken, komplikasyonları ve ağrıları da önleyebilir” ifadelerine yer verdi. Bu cihazların ilerleyen yıllarda birçok hastanede kullanılması bekleniyor.

Jabra Elite 75t inceleme! Gerçek kablosuz kulaklık deneyimi!

Benzer Haberler