Erdoğan yönetiminin küresel finans danışmanı Yahudi ağırlıklı şirket

27 Kasım 2023 Pazartesi

Yılmaz Polat

Erdoğan Yönetimi’nin küresel ekonomi stratejisi’ Yahudi ağırlıklı ‘Arnold and Porter ’ şirketine emanet.

ABD’de tanınmış ‘Yahudi’ ağırlıklı ‘Arnold and Porter Şirketi’ Erdoğan Yönetimini bir numaralı ‘Küresel Finans Danışmanı’ olarak çalışmaya devam ediyor.

Aynı zamanda İsrail’e de danışmanlık yapan şirket Erdoğan Yönetimine finansman bulmak amacıyla  Şeriat yasalarına uygun arapça ‘Sukuk’ denen milyarlarca dolarlık ‘ihale’ önerileri tavsiyesinde bulunuyor.

https://www.katilimbankaciligi.com/sukuk-nedir/

Şirket böylece ‘kamu mülkleri kıymetleştirilerek sertifikalar aracılığıyla satıyor.’

Bu sertifikalardan alanlar söz konusu varlığa ellerindeki sertifikalar oranında ortak oluyor.

New York merkezli şirket, Erdoğan Hükümeti adına New York ve Londra’da milyarlarca dolarlık şeriat yasalarına uygun ‘Sukuk’ işlemi yaptı.

https://tele1.com.tr/erdogan-yonetimi-kamu-mulklerini-yahudi-agirlikli-bir-sirket-araciligiyla-pazarliyor-159192/

AKP Yönetimi, ‘Sukuk’ ihracında uluslararası sermaye piyasasına 2023 vadeli milyarlarca dolar borçlandı.

‘Sukuk Sertifikalarını( devlet senedi) alanların kimliğini ve ne karşılığında aldıklarını bilmiyoruz. Dolayısıyla Erdoğan Yönetimi’nin hangi kamu malını ‘ sukuk’ yoluya kime ihraç ettiği bilinmiyor.

Sertifikalarından alanların sertifikalar oranında kamu mülklerine ortak oldukları biliniyor. Böylece söz konusu mülkün geliri de onlara ait oluyor.

Arnold & Porter son olarak ’24 Şubat 2022’ tarihli ‘3 milyar dolarlık’ 2027 vadeli ‘sukuk’ işlemi yaptı.

https://www.arnoldporter.com/en/perspectives/news/2022/02/arnold-porter-advises-republic-of-turkey-3-billion

Arnold & Porter ayrıca 2023 yılında toplam ‘7 buçuk milyar dolar’ tutarında ‘yeşil tahvil- green bonds’ tavsiyesinde bulundu.

https://www.arnoldporter.com/en/perspectives/news/2023/04/the-firm-advises-republic-of-turkiye

Erdoğan Yönetimi’nin A&P Şirketiyle ilişkileri finansla sınırlı değil. Ayrıca ‘stratejik ve hukuki’ bağları da var.  F-35 savaş uçaklarıyla ilgili sorunu çözmek için 2019 yılında yılda bir buçuk milyon dolara anlaşma yaptı. Ancak bir gelişme sağlanamadığı için sözleşme geçen yıl sona erdi.

Öte yandan ABD’de etkili ‘Ortodoks Yahudilerin’ önde gelen isimleri arasında yer alan lobici Ezra Frienlander’ın şirketi şu anda Türkiye’nin resmi lobi şirketi olarak, Musevi asıllı Kalman Chaim Sporn da ‘strateji danışman’ olarak hizmet veriyor.