Kameralar incelendi: Zaynal Abarakov’un görüntüleri tespit edildi

26 Haziran 2020 Cuma

Kameralar incelendi: Zaynal Abarakov’un görüntüleri tespit edildi

Tunceli’de 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için yürütülen soruşturmada kamera görüntüleri incelendi. Görüntülerde, baş şüpheli Zaynal Abarakov’un görüntüleri tespit edilirken, üvey babası Engin Yücel’e ait bir kayıt bulunamadı.

Tunceli’de her sokakta onlarca MOBESE kamerası olmasına rağmen 5 Ocak’tan beri kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku soruşturmasında yeni bilgiler açığa çıktı.

SABİT KAMERA ENGİN YÜCEL’E AİT GÖRÜNTÜ TESPİT EDEMEDİ

Cumhuriyet’in haberine göre; Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Doku olayında baş şüpheli Zaynal Abarakov ve polis olan üvey babası Engin Yücel’in evlerinin yakınındaki kamera görüntülerini inceledi. Tutanakta Abarakov ve Engin Yücel’in aynı evde yaşadığı, ancak sabit kameranın Abarakov’a ait görüntüleri kaydederken Engin Yücel’e ait görüntüleri tespit edemediği belirtildi.

Gülistan Doku soruşturmasında tek şüpheli Zaynal Abarakov’un telefon mesajları incelenmedi!

“YAKINLAŞTIRMA YAPINCA GÖRÜNTÜ BOZULUYOR” DENİLDİ

Savcılığa sunulan tutanakta Gülistan’ın kaybolduğu 5 Ocak sabah 08.00’den, gece 00.00’e kadar yapılan incelemede Engin Yücel’in ikamet ettiği mahallede sabit bir kameranın olmadığı, “AKP sabit 181” isimli kameranın kaydettiği görüntülerin ise yakınlaştırıldığında bozulduğu aktarıldı. Gülistan Doku’nun 4 Ocak’ta çalıştığı işyerinden çıkıp eski erkek arkadaşı Abarakov’un ikamet ettiği yöne doğru gittiği, daha sonra da Abarakov’un ikamet ettiği apartmanın otoparkından çıktığı ve Abarakov’un aracına yöneldiğine ilişkin görüntüler de dosyaya girdi.

6 Ocak’ta kamera incelemesinde ise AKP sabit 181 adlı kamera, Abarakov’un arabasının otoparka giriş yaptığını çekti. Engin Yücel’e ait hiçbir görüntüye ulaşılamadığının belirtildiği tutanakta şunlara yer aldı:

“Yapılan incelemede mahalleyi sabit gören bir kameranın olmadığı, AKP sabit 181 kamerasının görüş açısına göre bilgi sahibinin ikamet ettiği apartmanın giriş kapısının uzak olduğu, yakınlaştırma yapıldığında görüntünün bozulduğu, binaya giren ya da çıkan şahısların tespit edilemediği görülmüştür. Çarşım Market önü 185 sayılı kameranın tavana monte edilen fanus biçimli kamera olduğu, kameranın belirli zaman aralıklarında dönüş yaptığı, kameranın cadde istikametine dönüş yaptığı zaman dilimlerinde de Engin Yücel isimli şahsın herhangi bir görüntüsü tespit edilememiştir.”

Öte yandan, soruşturmanın baş şüphelisi Zaynal Abarakov’un ifadesi dahi alınmadı, Abarakov’un ailesinin şehir dışına çıkmasına göz yumuldu. Kadın örgütleri ve avukatların “baraj boşaltılsın” çağrısı yanıtsız kaldı. Daha sonra ortaya çıkan bilgilerde, Abarakov’un telefonunu inceleneceğini bildiği ortaya çıkmıştı.

Gülistan Doku Meclis gündeminde: Şüpheli, telefonunun inceleneceğini nasıl öğrendi?

Benzer Haberler