Kalp rahatsızlığı ve Covid-19 ilişkisi hakkında 7 soru 7 cevap

10 Ocak 2022 Pazartesi

Kalp rahatsızlığı ve Covid-19 ilişkisi hakkında 7 soru 7 cevap

Covid-19 en çok kalp rahatsızlığı olanlarda etkili oldu. COVID-19’da solunum yetmezliğinin en önemli ölüm nedeni olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Mehmet Fatih Uçar, kalp hastalarının ne yapmaları gerektiğinden, hangi aşıyı olmalarına kadar sık sorulan 7 soruya açıklık getirdi.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi kardiyoloji bölümü doktoru, Doç. Dr. Mehmet Fatih Uçar, oksijensiz kalınması ve tedavide kullanılan ajanlara bağlı olarak COVID-19 hastalarında ritim bozukluğunun sık görüldüğüne dikkat çekti.

COVID-19 hastalarında farklı ritim bozuklukları görülebilmektedir. Kalp hızının olması gerekenden düşüklüğü ile seyreden bradiaritmiler ve kalp hızının normalden fazla arttığı taşiaritmiler COVID-19 enfeksiyonu sırasında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır” diyen Dr. Uçar, sık sorulan 7 soruya cevap verdi.

1-RİTM BOZUKLUĞU OLAN HASTALAR NE YAPMALI? NASIL BESLENMELİ?

Covid enfeksiyonunun kendisi ritim bozukluğu için kullanılmakta olan ilaçların kesilmesi ve dozunun azaltılmasını gerektirmezken, covid enfeksiyonunu önlemek amaçlı kullanılan klorokin gibi bazı ilaçlar mevcut ilaçlar ile etkileşim gösterip yan etkiler oluşturabilir.
Bilinen ritim bozukluğu olan ve covid enfeksiyonuna yakalanan hastalara önerimiz kardiyoloji hekimlerine ilaç tedavilerini danışmalarıdır.
Bununla birlikte Covid 19 enfeksiyonu sırasında sağlıklı beslenmek ve bağışıklık sistemini korumak enfeksiyonu hafifleterek ritim bozukluğu yaşamanızı önleyecektir. Vücudunuzun aktif ve güçlü bir bağışıklık sistemini sürdürmesine yardımcı olmak için her zaman taze sebze ve meyve açısından zengin bir diyet önerilmektedir.
Taze sebze ve meyveler vitamin haplarına kıyasla daha fazla miktarda gerekli besin maddesini içerirler.
Buna ek olarak C ve D vitamini kullanımı da bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Ancak formüle edilmiş vitaminleri alırken, lütfen önerilen günlük dozu aşmadığınızdan emin olun. Bazı vitaminler çok yüksek dozlarda alındığında zararlı olabilir ve bazı takviye ürünleri kalp ilaçlarınızla olumsuz etkileşime girebilir.

2-KALP PİLİ OLAN HASTALAR NE YAPMALI?

Kalp pilleri ritim bozukluklarını düzelten dijital cihazlardır. Covid enfeksiyonu bradiaritmi veya taşiaritmi ile ilişkili olabildiği için kalp pili olan hastalar Covid enfeksiyonu sırasında yakın takip edilmelidir ve şikayet oluşturan durumlarda kalp pil kontrollerinin yapılması önerilmektedir.

3-PNOMOKOK VE GRİP AŞISI COVİDE KARŞI KORUR MU?

Kronik kalp hastalığı olanlarda grip aşısı tercihen ekim ayında yapılmalı ve her sene tekrarlanmalıdır. Geç başvurmuş kişilerde ise aşılama Şubat ayına kadar yapılabilir. Grip aşısının COVID-19’a karşı herhangi bir koruyucu veya hastalığın seyrini hafifletici özelliği yoktur.
Zatürre aşısı yapısındaki proteinlerden dolayı güçlü bir yanıt oluşturur. Bu sayede hem çocuklarda hem de erişkinlerde uzun süreli bağışıklama sağlar. Grip aşısına benzer şekilde zatürre aşılarının da COVID-19’ a karşı etkisi bulunmamaktadır. Kronik kalp hastalığı olup daha önce hiç zatürre aşısı yaptırmamış veya en son aşının üzerinden 5 yıl geçmiş olanlarda mutlaka zatürre aşısı yaptırılmalıdır.

4-RİTİM BOZUKLUĞUM VAR. KALP PİLİM VAR. COVİD AŞISI OLMALI MIYIM?

Covid 19 enfeksiyonunun önceden grip gibi bir hastalık olduğu ve gençlerde hastalığın hafif geçirileceği sanılırken, sonradan böyle olmadığı anlaşıldı. Hastalık, gripten daha ölümcül ve genç, yaşlı herkeste ölüm oluşabiliyor. Özellikle kalp ve damar hastalığı gibi bir başka hastalığı olanlarda hastalığın daha ağır seyrettiğini gözlemlemekteyiz. Ayrıca Covid enfeksiyonun da ritim bozukluğu oluşturma veya mevcut ritim bozukluğu olan hastalarda yeni ataklar oluşturabildiğini bilmekteyiz. Bu nedenle ritim bozukluğu olan ve kalp pili bulunan hastalarımızın covid aşısı yaptırmalarını önermekteyiz.

5-HANGİ COVİD AŞISINI OLMALIYIM?

Bugünkü bilgilerimize göre kalp hastalarında, kalp yetersizliği olanlarda, kalp pili olanlarda, ritim bozukluğu olanlarda veya yaşlı kişilerde Biontech aşısının daha fazla yan etkisi olduğuna ilişkin bulgu yoktur. Diğer yandan mutasyon sonucu ortaya çıkan Delta varyantına karşı Sinovac aşısının yeterince koruyucu olmadığını bilmekteyiz. Önümüzdeki dönemde, dünyadaki vakaların çoğunun Delta varyantı ile olacağı beklenmektedir. Bu sebeple daha fazla risk altında olan kalp hastalarımızın aşılarını Biontech ile yaptırmalarını önerebiliriz.

6-COVİD AŞISI OLDUM, KALP İLAÇLARIMI NASIL KULLANIRIM?

Covid aşısı sonrası düzenli alınan ritim bozukluğu ilaçları da dahil olmak üzere tüm kalp ilaçlarına devam edilmelidir. Bu ilaçların Covid aşıları ile bilinen olumsuz bir etkileşimi yoktur.

7-COVİD AŞISI OLDUM, ATEŞİM YÜKSELDİ, NE YAPMALIYIM?

Her aşıdan sonra vücut sıcaklığı yükselebilir, bu durum vücudun doğal bir tepkisidir. Bazı kişilerde ateş daha fazla yükselebilir. Bol sıvı alınmalıdır, özellikle bol su içilmelidir. Sıcak ortamlarda bulunmamak faydalıdır. Ateş yükseldiğinde parasetamol grubu ateş düşürücü ilaçlar güvenle kullanılabilir. Ateş yüksekliğine bağlı ölümcül ritim bozukluğu gelişebilen nadir görülen Brugada sendromu hastalarının ateş yüksekliği konusunda daha fazla dikkatli olması gerekmektedir.

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi kardiyoloji bölümü doktoru, Doç. Dr. Mehmet Fatih Uçar, kalp rahatsızlıkları olanların nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

 

Benzer Haberler