Kahramanmaraş petrol boru hattında patlama: Yerleşim yerleri tehlikede!

18 Ocak 2022 Salı

Kahramanmaraş’ta petrol boru hattında henüz belirlenemeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle bölgede yangın çıkarken, yerleşim yerlerinin tehlikede olduğu bildirildi. BOTAŞ’tan yapılan açıklamada ise “Olay yerine en yakın hat vanaları kapatılmıştır” denildi.

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Pazarcık ilçesine bağlı Narlı Mahallesi’ndeki bir petrol boru hattında henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Patlamanın ardından bölgede yangın çıktı. Alevler kısa sürede Kahramanmaraş-Gaziantep karayoluna da sıçradı. Yangın nedeniyle bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans sevk edildi, karayolu çift yönlü ulaşıma kapatıldı.

KARAYOLUNDA ARAÇ KUYRUĞU OLUŞTU

Kahramanmaraş-Gaziantep karayolunda oluşan yoğun araç kuyruğu ise böyle görüntülendi:

 

Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, yaptığı açıklamada bölgeye çok sayıda itfaiye sevk edildiğini belirterek “Olay yeri, ilçemize 17-18 kilometre mesafede. Tüm ekiplerimiz bölgede. Duruma hakimiz ama aldığımız ilk bilgilere göre yangının sabaha kadar devam etmesi bekleniyor. Narlı yerleşim yerine de yakın bir yer. En büyük korkumuz yerleşim yerlerine sıçraması. Tüm ekipler bölgede çalışıyor. Gaziantep’ten de takviye geliyor. Hava şartları çalışma şartlarını zorlaşıyor. Tüm ekibimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

VALİ: PATLAMANIN NEDENİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun da yangının patlama neticesinde meydana geldiğini ifade etti. Patlamanın nedeninin araştırıldığını anlatan Coşkun, şunları söyledi:

“Patlamanın nedeni henüz belli değil. Petrol akımı kesildi. Yangına müdahale sürüyor. Yangının etkisi de azalmaya başladı. Boruda petrol olduğu için yangın kontrollü şekilde sürüyor. Şu an için yerleşim yerleriyle ilgili bir risk yok ve çok şükür can kaybı da yok. İnşallah ekiplerimiz kısa sürede yangını söndürecek. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor.”

BOTAŞ’TAN AÇIKLAMA

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada ise “Petrol akışı derhal durdurularak, teknik emniyet tedbirleri kapsamında olay yerine en yakın hat vanaları kapatılmıştır” denildi.

YANGIN DEVAM EDERKEN KAR BAŞLADI

 

 

Motorine bir zam daha geldi!

Benzer Haberler