Kadın cinayetlerini protesto ederken gözaltına alınan 7 kadın serbest bırakıldı

30 Aralık 2020 Çarşamba

Kadın Meclisleri, kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla “Aylin Sönmez, Selda Taş, Vesile Dönmez ve katledilen tüm kadınlar için sessiz kalmıyoruz” çağrısıyla bir araya geldi, polis protestoya müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınan 7 kadın serbest bırakıldı

Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerini protesto etmek için Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelmek istedi. “Aylin Sönmez, Selda Taş, Vesile Dönmez ve katledilen tüm kadınlar için sessiz kalmıyoruz” çağrısıyla yapılmak istenen açıklamaya, polis müdahale etti, 7 kadını gözaltına aldı.

Kadınlar, müdahaleye, “Ülkede sorun eylem yapılması değildir. Sorun bir günde 4 kadın cinayetidir. Polis kadın cinayetlerini durduracağız diyenleri değil, katilleri durdursun” diyerek tepki gösterdi.

Öte yandan Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, emniyet amirinin “Basının fotoğraf çekmesine izin vermeyin” talimatı üzerine polis alandaki gazetecilere de müdahale etti.

GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST!

Müdahale sırasında gözaltına alınan 7 kadın akşam saatlerinde serbest bırakıldı. “Bir günde dört kadının öldürülmesine karşı eylem yaparken gözaltına alınan 7 üyemiz serbest bırakıldı.” notuyla Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun sosyal medya hesabından paylaşılan videoda şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin önünde eylem yapmak istedik ancak eylemimiz polisler tarafından engellendi. Defalarca bu ülkede bir günde 4 kadın öldürüldü dememize rağmen yaptıkları tek şey arkadaşlarımızı gözaltına almaya devam etmek oldu. Burdan şunu söyleyelim: Gözaltına alsanız da biz kadın cinayetlerini durduracağız demeye devam edeceğiz. Kadınlar asla yalnız yürümeyecek. Sizin yapmanız gereken kadına yönelik şiddete karşı eylem yapan kadınları şiddetle gözaltına almak değil; kadın cinayetlerini durdurmaktır.”

İki kadın cinayeti daha! Öğretim görevlisi Aylin Sözer yakılarak, Selda Taş vurularak öldürüldü

Kadınlar, Aylin Sözer’in öldürüldüğü yerde eylemdeydi: Kadın cinayetlerini durdurmak için o mevkilerde makamlarında oturanların gerekirse koltuklarını sallarız

Benzer Haberler