Kadınlar koronavirüsün etkilerini daha uzun süre hissediyor

22 Ekim 2020 Perşembe

Kadınlar koronavirüsün etkilerini daha uzun süre hissediyor

İngiltere’de King’s College London tarafından yürütülen çalışmalarda kadınların yeni tip koronavirüsün etkilerini erkeklerden daha uzun süre hissettiği ortaya çıktı.

King’s College London, 4,3 milyondan fazla kişinin kullandığı ‘Kovid Semptom Çalışması’ uygulamasından faydalanarak bir çalışma başlattı. Çalışma sonucundan edinilen bulgular, kadınların yeni tip koronavirüsün etkilerini erkeklerden daha uzun süre hissettiğini gösterdi.

Öte yandan 50 yaşın üzerinde olmanın, aşırı kilo ve astımın da yeni tip koronavirüs semptomlarını daha uzun süre hissetme riskini artıran faktörler arasında yer aldığı görüldü.

Uygulama verisi, her 10 kişiden birinin 1 ay sonra, her 50 kişiden birinin de 3 ay sonra Kovid-19’un etkilerinden muzdarip olduğunu ortaya koydu.

Çalışma ekibinden Dr. Claire Steves, “İlk verilerden, erkeklerin çok daha ağır hasta ve ne yazık ki Kovid-19’dan ölme riskinin çok daha fazla olduğunu gördük. Kadınlar da uzayan Kovid riski altında görünüyor.” diye konuştu.

Steves, Kovid-19’un ilk haftasında 5 semptomdan fazlasının görülmesinin, hastalığın uzamasında kilit risk faktörlerinden biri olduğunu kaydetti.

Benzer Haberler