Kadın şoförler trafikte birinci yıllarını kutlamaya hazırlanıyor: Kadın isterse her şeyi yapabilir

7 Mart 2021 Pazar

Trafikteki birinci yılını kutlamaya hazırlanan otobüs şoförü Gülsüm Seyrek “Kadın isterse her şeyi yapabilir.” dedi. Trafiği en yoğun olduğu hatlardan birinde görev yapan Burcu Güvercin ise “Erkek egemenliği olan bir işte, kadının kendini ispat etmesi çok güzel. Önyargıları kırdık biz.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi talimatıyla Elektrik, Gaz ve Otobüs (EGO) Genel Müdürlüğü’nde istihdam edilmek üzere işe alınan 10 kadın otobüs şoförü trafikteki birinci yıllarını kutlamaya hazırlanıyor.

Trafiğin en yoğun olduğu Aktepe-Kızılay, 414 ve 415 numaralı hatlarda görev yapan Burcu Güvercin, “Erkek egemenliği olan bir işte, kadının kendini ispat etmesi, onlar kadar güzel otobüs kullanabilmesi çok güzel. Önyargıları kırdık biz.” dedi. İşinde çok mutlu olduğunu belirten Güverci şunları söyledi:

“İnternetten iş başvurusunu gördüm ve sonrasında mülakatlarla, psiko teknik eğitimlerle kendimi burada buldum. Çok da memnunum şu an için, çok güzel gidiyor. Yolcular binip de 10 tane şoföre taş çıkarırsın dediklerinde biz çok mutlu oluyoruz.”

“Bir gün lazım olur” diyerek ehliyetini E sınıfı aldığını söyleyen Güvercin, “Ailem ilk zamanlar tedirgin oluyordu ama ‘Sen bilirsin, sen yaparsın’ diyorlardı. Yaptım, çok güzel oldu” sözleriyle mutluluğunu paylaştı.

“ÖNYARGILARI KIRDIK BİZ”

Bazı yolcuların tereddüt ederek ön kapıdan binip arka kapıdan indiğini, sonrasında işe yetişmek için yeniden binince itiraf edenlerin olduğunu söyleyen Güvercin, o yolcuların “Ben önyargıyla yaklaşmıştım ama gayet kendinizden emin kullanıyorsunuz, teşekkür ederiz” dediklerini söyledi. Güvercin, “Erkek egemenliği olan bir işte, kadının kendini ispat etmesi, onlar kadar güzel otobüs kullanabilmesi çok güzel. Önyargıları kırdık biz” dedi.

“BABAM REDDEDERİM DEDİ, EHLİYETİ ALIP ‘BENİ KÜTÜKTEN SİLDİR’ DEDİM”

Pursaklar ilçesinde ring hattında çalışan otobüs şoförü Gülsüm Seyrek, “Bir kadının kendini kanıtlayabileceği ve yapabileceği en güzel meslek olduğunu düşünüyordum” dedi. Seyrek, otobüs şoförü olmak istediğini ailesiyle paylaştığında babasının karşı çıktığını belirterek şöyle konuştu:

“Karar aldım, ailemle paylaştım babam kesinlikle olmaz evlatlıktan reddederim dedi. Ben de babamdan gizli ehliyetimi aldım, masanın üstüne koydum ve babama, ‘Baba ben ehliyetimi aldım. Beni evlatlıktan reddedeceğini söylüyordun. Şimdi beni kütükten sildir’ dedim.”

” ‘AAA, SİZ BAYANMIŞSINIZ’ DİYORLAR”

Seyrek, “Bazı yolcular, ‘abi şuraya gidiyor mu’ diye soruyorlar sonra, ‘Aaa, siz bayanmışsınız’ diyorlar. Hiç inmek isteyen bir yolcum olmadı. Özellikle, amcalar ve teyzelerden çok güzel tepkiler aldım” dedi.

“KADIN İSTERSE HER ŞEYİ YAPABİLİR”

“Sen kadınsın yapamazsın” sözlerine karşı olduğunu söyleyen Seyrek, “Kadın isterse her şeyi yapabilir. Ben bunu önce babama kanıtlamak istedim. Kızlarım ‘Sen bizim hem annemiz hem babamızsın, sen her şeyi yaparsın’ dediler” sözleriyle babasının da ikna olduğunu ve şimdi en büyük destekçisi olduğunu anlattı.

” ‘SEN BU İŞ İÇİN DOĞMUŞSUN’ DİYORLAR”

“Erkek işi, ağır koca otobüs nasıl çevireceksiniz, manevralarda çarparsınız” diyenlerin şimdi, “Sen bu iş için doğmuşsun” dediğini söyleyen Seyrek, “Yapabileceğim en güzel iş bu. Diğer arkadaşlara da tavsiye ederim” diye konuştu.

Benzer Haberler