Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Soylu’ya: Bakan erkekleri ayıplamak yerine görevini yapsın

23 Kasım 2020 Pazartesi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Soylu’ya: Bakan erkekleri ayıplamak yerine görevini yapsın

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Süleyman Soylu’nun “Nereden çıktı bu şiddet? Erkekler, bu ayıptır” sözlerine “Kadına şiddet ayıp değil; suçtur! Durduracak olan 6284’tür” diye yanıt verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Nereden çıktı bu şiddet, kadın cinayetleri? Erkekler, bu ayıptır.” sözlerine Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan yanıt geldi. Konuşmaya ilişkin açıklama yayımlayan Platform, “Süleyman Soylu’ya kendisinin kadınların can güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan bakanlığın bakanı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.” dedi.

“Bakan Soylu erkekleri ayıplamak yerine görevini yapsın” başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Süleyman Soylu’ya kendisinin kadınların can güvenliğini sağlamaktan sorumlu olan bakanlığın bakanı olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Erkekleri ayıplamaktan değil siyasi irade geliştirmekten, yasayı uygulamaktan sorumlusunuz.

Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nu 2010 yılında kurduk. İçişleri Bakanlığı ise 1 yıl öncesine kadar “kadın cinayeti” kavramını bile kullanmıyordu. Şimdi Bakan “Nereden çıktı bu kadın cinayetleri” diye soruyor. Yıllardır mücadelesini veriyoruz, bir kez daha bu soruya cevap verelim:

  • Kapınıza gelen kadınları faillerle barıştırıp evine gönderdiniz.
  • Koruma talep eden kadınlara koruma kararı vermediniz.
  • Koruma kararı olan kadınları korumadınız.
  • 6284’ü uygulamayan kamu görevlilerine yaptırım uygulamadınız.
  • Kadın cinayetleri verilerini tüm şeffaflığı ile toplumla paylaşmadınız.
  • Şüpheli kadın ölümleri olduğunda delilleri toplamadınız.
  • Kadın cinayetlerinin ardından baş sağlığı dilemek dışında hiçbir adım atmadınız
  • Kadınları yaşatacak olan İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırmaya çalıştınız.
  • Kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele eden kadınları hedef aldınız.

Bunlar sadece İçişleri Bakanlığı’nın yerine getirmedikleri sorumlulukları. Kadın cinayetlerini durdurmanın onlarca yolu var. Toplum bunun farkında olarak bizimle birlikte öfkesiyle meydanlara döküldü. İçişleri Bakanlığı hala erkekleri ayıplamakla yetiniyor. Süleyman Soylu ayıplamaktan sorumlu bakan değil. Bakanlar işlerini yapmıyorsa işgal ettikleri makamları bıraksınlar. Bizler kadın cinayetlerini durdurma mücadelemize tek bir kadın öldürülmeyene kadar devam edeceğiz.”

Benzer Haberler