Kaçak göçmen taşıma iddiaları ile gündeme gelen Metro Turizm satılıyor

17 Nisan 2022 Pazar

Kaçak göçmen taşıma iddiaları ile gündeme gelen Metro Turizm satılıyor

İran’dan Van’a gelen kaçak mültecileri taşıdığı iddia edilen Metro Turizm satışa çıkıyor. Metro Turizm bağlı ortaklığı bulanan şirketin tüm paylarının satılması için Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yapıldı.

Metro Turizm’in kurucusu Galip Öztürk, Türkiye’de insan öldürmeye azmettirmekten müebbet hapis cezasının onanması üzerine 2018 yılında Gürcistan’a kaçtı. Metro Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise Galip Öztürk’ün kızı Fatma Öztürk Gümüşsu yürütüyor.

Hürriyet’ten Taylan Özgür Dil’in haberine göre; İran’dan Van’a gelen kaçak Afgan göçmenleri taşıdığı iddiası ile soruşturma açılan Metro Turizm, satışı için Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yaptı. Açıklamada,  Metro Turizm ve bağlı ortaklığı bulunan petrol tesisi şirketi MEPET’in tüm paylarının satılması için değerleme yapılacağı ve değer tespitinin ardından satış işlemlerinin başlatılacağı bildirildi. Metro Turizm tarafından KAP’a yapılan 13 Nisan 2021 tarihli açıklamada, “Şirketimizin yüzde 100 oranında sahibi olduğu 100 milyon TL ödenmiş sermayeli Metro Turizm Seyahat Organizasyon Ve Ticaret A.Ş. paylarının tamamı ve bağlı ortaklığı olan MEPET Metro Petrol ve Tesisleri San. Tic. A.Ş.ye ait 1.370.000 adet imtiyazlı payları da dahil olmak üzere sahibi olduğu tüm payların satılması yönünde bahse konu şirketlerin ayrı ayrı değer tespit raporunun hazırlatılması hususunda değerleme şirketleri ile görüşülerek görevlendirilmelerine, değer tespit raporlarının düzenlenmesi akabinde oluşacak değerler üzerinden söz konusu satış işlemlerine başlanmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

1400 OTOBÜS

İlk faaliyetine 1992 yılında başlayan Metro Turizm, şu anda 79 ilde toplam binden fazla acentesiyle karayolu yolcu taşımacılığı yapıyor ve günde ortalama 1400 adedin üzerinde sefer gerçekleştiriyor. Öte yandan, şirket son yıllarda sık sık yolcuların yaşadığı problemler nedeniyle kamuoyunda gündem oluyordu. Şirket adına açılan son soruşturma ise Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘kaçak göçmen taşıma’ iddiaları üzerine düzenlenmişti.

SAHİBİ FİRARİ

Metro Turizm’in kurucusu Galip Öztürk, Türkiye’de adam öldürmeye azmettirmekten müebbet hapis cezasının onanması üzerine 2018 yılında Gürcistan’a kaçmıştı. Öztürk’ün ayrıca Türkiye’de yargılandığı çete davalarından da hakkında yakalama kararları bulunuyor. ABD Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA) tarafından uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olduğu gerekçesiyle sınır dışı da edilen Öztürk, şirketin bağlı olduğu Metro Holding’in internet sitesinde ‘Onursal Başkanı’ olarak anılıyor.

 

Metro Turizm’in son skandalı: Kaçak mülteci taşıyor

 

Benzer Haberler