Kaboğlu: Seçim tarihini 14 Mayıs’a çekmek, ne meşru ne de anayasal

Yayın tarihi: 2 Mart 2023 Perşembe 11:35 am - Güncelleme: 2 Mart 2023 Perşembe 11:35 am

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, Anayasa’nın 116’ıncı maddesi nedeniyle seçimlerin 14 Mayıs’a alınamayacağını söyledi. Kaboğlu, OHAL kararını da hatırlatarak, “18 Haziran olan resmi seçim tarihini 14 Mayıs’a çekmek, ne meşru ne de anayasal” dedi.

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu, Birgün’deki yazısında deprem felaketi öne sürülerek alınan OHAL kararı ile 2023 seçimlerinin OHAL gölgesinde gidileceğine dikkat çekti. 

Kaboğlu, “Uyarımız, deprem sırası ve sonrasında alınacak önlemler için afet bölgesi ilanının ve afet mevzuatının yeterli olduğu idi. OHAL ilanı durumunda ise, OHAL Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri (CBK) yerine OHAL Kanunu’nun yeterli olacağı idi. Mera ve ormanları talan riski yaratan OHAL CBK-126, Anayasa dışı ve keyfi düzenlemeye tipik örnek. Görünen o ki, OHAL CBK dizisi, OHAL bölgesi ile sınırlı tutulmayacak; demokratik muhalefeti bastırmak amacıyla kullanılacak” diye yazdı.

Seçimler ertelenecek mi? Gelecek Partili Özdağ’dan çarpıcı iddialar

14 Mayıs’ta seçim yapılması durumunda OHAL’in sona ermesinden 5 gün sonra seçime gidileceğine işaret eden Kaboğlu, “Cumhurbaşkanı, anayasaya aykırı olarak parti genel başkanı olduğu için siyasal partiler arasında eşit olmayan yarışma koşulları, OHAL uygulamalarıyla daha da bozulacak. Bu nedenle, 18 Haziran olan resmi seçim tarihini 14 Mayıs’a çekmek, ne meşru ne de anayasal. Son umut olarak yine OHAL’e sarılan Cumhur İttifakı’nın olası dayatmasına karşı, Millet İttifakı, “sizi OHAL bile kurtaramaz” tavrı yerine, daha kararlı bir biçimde karşı koyabilmeli” ifadelerini kullandı.

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın.