Hüda Kaya’dan Kabataş göndermesi: Başörtülü bacınız nerede? Merve Demirel burada

22 Şubat 2019 Cuma
HDP Milletvekili Hüda Kaya, polisin cinsel saldırısına uğrayan Merve Demirel’le birlikte açıklama yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) eylemine destek verirken polisin cinsel saldırısına uğrayan Merve Demirel ile birlikte Meclis’te bir açıklama yaptı.

Kaya, “Ailece 28 Şubat sürecinde hapishane hapishane dolaştık, defalarca gözaltına alındık ancak bu kadar ağır bir işkence, taciz, baskı ve şiddet ortamına şahit olmamıştık” dedi.

O dönem yaptıkları eylemlerde ve meydanlarda, “Herkes için adalet, başörtüye özgürlük” dediklerini anımsatan Kaya, “Aradan yıllar geçti ve o dönemlerde eylemlerimizin yanından bile geçmeyen bir kısım odaklar iktidar oldu. Güç bu sefer onların eline geçti. Beklediğimiz adalet, özgürlük ve onurlu yaşam gerçekleşti mi? Hayır. Dün de kadınlar üzerinden kendini, zulmünü, çirkinliğini gösteren güce tapan darbeci, eril, iktidarcı odaklar bugün de varlığını AKP iktidarıyla sürdürmektedirler” ifadelerini kullandı.

Hüda Kaya, “Merve Demirel burada. Meclisin absürtçe, saçmaca koyduğu yasaktan dolayı şu anda kürsüde yanımda değil ama Meclisin çatısı altında şu anda beraberiz. 28 Şubat açıklamasını beraber yapıyoruz. Bunun için geldi” dedi. Demirel’in yanında olduklarını ve ona sahip çıktıklarını dile getiren Kaya, “Kadınlara düşmanlık edenlere, erkekçi, tacizci zihniyetleri ile bizlere ‘hodri meydan’ diyenlere biz de buradan ‘hodri meydan’ diyoruz” diye konuştu.

O KADIN NEREDE?
Vekil Kaya sözlerine şöyle devam etti, “Yıllardır bıkıp usanmadan ve utanmadan ‘Kabataş’ta başörtülü bacımı taciz ettiler’ yalanına sarılanlar ve bu yalana inananlar, iddia ettiğiniz o kadın hani nerede? Dürüstçe yüzünü bile gösteremediniz ama Merve Demirel işte burada. Şimdi de ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’ diyebiliyor musunuz? Hayır. Yine tacize, şiddete, tecavüze, istismara sahip çıkan sizlersiniz. Türkiye’nin ilk başörtülü belediye başkanına kayyum atayıp yıllardır hapseden bu iktidardır. Ailece 28 Şubat sürecinde hapishane hapishane dolaştık, defalarca gözaltına alındık ancak bu kadar ağır bir işkence, taciz, baskı ve şiddet ortamına şahit olmamıştık. Türkiye, her alanda son dönemlerin en kötü, karanlık yıllarını yaşamaktadır”

Benzer Haberler