Joe Biden’ın korumaları Güney Kore’de gözaltına alındı

20 Mayıs 2022 Cuma

ABD Başkanı Joe Biden, beş günlük bir Asya gezisi düzenliyor. Güney Kore’ye giden Biden’ın korumaları bir Güney Koreli’ye saldırmakla suçlandı. İki ABD  Gizli Servis Çalışanı gözaltına alındıktan sonra ABD’ye geri gönderildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Asya gezisi  bugün başladı. 25 Mayıs’ta sona erecek gezisine Güney Kore’den başlayan Biden’ın korumaları  bir Güney Kore vatandaşına saldırmakla suçlandı. Olaya karışan iki ABD Gizli Servis çalışanı Washington’a geri gönderildi. Seul polisi, Perşembe sabahı iki görevlinin bir taksiciyle yaşadıkları tartışma sonrası gözaltına alındığını kaydetti. Şüphelinin kimliği ya da diğer ayrıtılar hakkında bilgi verilmedi.

SARHOŞTULAR

Euronews’in ABC TV ve Radyo’dan aktardığına göre; gizli servis çalışanları, akşam yemeği için dışarı çıktı ve birkaç bara gitti. Sarhoş olduğu belirtilen ajanlar taksi şoförü ile tartıştı.

Gizli Servis adına konuşan Anthony Guglielmi, “iki çalışanını içeren görev dışı bir olaydan haberdar olduklarını” ve bunun “politika ihlali olabileceğini” söyledi.

Olaya karışan kişilerin görev yerlerine gönderilerek idari izne ayrılacaklarını söyleyen Guglielmi, “Tüm çalışanlar için çok katı protokol ve politikalarımız var” dedi.

YEREL POLİS SORGULADI

Taksi şoförüyle tartıştığı iddia edilen ajanın ABD’ye dönüş uçağına binmeden önce yerel polis tarafından sorgulandığı belirtiliyor.

Başkan Barack Obama döneminde 2012’de yaşanan bir olayda Gizli Servis çalışanlarının Kolombiya’da ‘içki içip seks işçisi kiraladıkları” gerekçesiyle haklarında soruşturma açılmıştı.

ABD Gizli Servisi’nin temel görevleri arasında Beyaz Saray’ı ve Başkanı korumak var.

 

Finlandiya ve İsveç liderlerini ağırlayan Biden, Erdoğan’la görüşmeyecek

 

Benzer Haberler