Joe Biden’ın görüştüğü ilk lider belli oldu

24 Ocak 2021 Pazar

Joe Biden’ın görüştüğü ilk lider belli oldu

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın görüştüğü ilk liderin İngiltere Başbakanı Boris Johnson olduğu açıklandı.

20 Ocak Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri’nin 46’ncı Başkanı olarak göreve başlayan Joe Biden’ın görüştüğü ilk liderin İngiltere Başbakanı Boris Johnson olduğu öğrenildi.

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara tarafından yapılan yazılı açıklamada Başbakan Johnson’ın, ABD’nin yeni Başkanı Biden ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve göreve başlaması nedeniyle Biden’ı tebrik ettiği belirtildi.

Başbakan Johnson’ın, ABD Başkanı Biden’ın iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşmasına yeniden katılma kararını memnuniyetle karşıladığı ve iki liderin, pandemi sırasında dünyanın karşı karşıya olduğu önemli mücadeleleri ele aldığı ifade edildi.

Öte yandan görüşmede liderlerin, NATO ittifakına ve demokrasiyi korumaya ve insan haklarını geliştirmeye yönelik ortak değerlere bağlılıklarını yeniden teyit ettiği belirtilirken; iki ülke arasındaki olası bir serbest ticaret anlaşmasının faydalarının ele alındığı ve şartların izin vermesi durumunda yüz yüze görüşmeyi kararlaştırdığı ifade edildi.

Biden’ın ise görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesine vurgu yaptığı belirtildi.

Benzer Haberler