Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti

6 Eylül 2021 Pazartesi

Fransız aktör ve yapımcı Jean-Paul Belmondo, 88 yaşında hayatını kaybetti.

Fransız ve dünya sinemasının en ünlü aktörlerinden Jean-Paul Belmondo 87 yaşında hayatını kaybetti. Belmondo’nun avukatı, AFP’ye yaptığı açıklamada ünlü aktörün hayatını kaybettiğini bildirdi.

Belmondo, Fransız Yeni Dalga sinemasının en büyük oyuncularından olan ve dünya çapında da tanınan oyuncu 88 yaşındaydı.

1933 doğumlu aktör 2001’de felç geçirmiş ve kariyerini sonlandırmıştı. Toplam 85 filmde rol alan Belmondo, 2017’de Fransa’nın Oscar’ı Cesar Sinema Ödülleri’nde onur ödülüne layık görülmüştü.

“Borsalino”, “Guignolo” ve “As de l’As” gibi filmlerle tüm dünyada ünlenen sanatçı, 1988’de Claude Lelouche’un yönetmenliğini üstlendiği “Itinéraire d’un enfant gate” ile En İyi Oyuncu Cesarı’nı almıştı.

JEAN PAUL BELMONDO KİMDİR?

Fransız heykeltraş Paul Belmondo’nun oğlu Jean-Paul Belmondo erken yaşlarda tiyatroya ilgi duydu. Konservatuar eğitimi alan sanatçıya 1959’da ünlü yönetmen Jean-Luc Godard “À Bout de souffle” ile ilk rolünü oynama fırsatı tanıdı.

Ünlü aktör 60’lı yıllarda aralarında La Ciociara, “Un singe en hiver”, “L’Homme de Rio”nun da bulunduğu 34 filme imza attı. 1964’te çekilen “L’Homme de Rio” aynı zamanda Belmondo’nun aksiyon filmlerinde dublör kullanmadığı ilk film oldu. Oyuncu kariyerinin geri kalanında bir daha dublör kullanmadı.