Japonya’da yeni başbakan belli oldu, tartışma başladı

29 Eylül 2021 Çarşamba

Japonya’da yeni başbakan belli oldu, tartışma başladı

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti’de liderlik seçimi yapıldı. Halk nezdindeki popülaritesi düşük olan Fumio Kişida’nın yeni genel başkan ve fiilen başbakan seçilmesi tartışma yarattı.

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) başkanlığı seçimlerini eski Dışişleri Bakanı Kişida Fumio kazandı. LDP seçimlerinde, Reform Bakanı Kono Taro, eski Dışişleri Bakanı Kişida Fumio ile kadın adaylar eski İçişleri ve İletişim bakanları Noda Seiko ve Takaiçi Sanae yarıştı.

İlk tur sonuçlarına göre LDP milletvekillerinden Kono 86, Kişida 146, Takaiçi 114, Noda 34 oy elde etti. Ülke geneli 47 eyalet delegelerinden ise Kono 169, Kişida 110, Takaiçi 74, Noda ise 29 oy kazandı. Böylelikle ilk turda adaylar çoğunluğu elde edemedi.

Milletvekili oylarına ağırlık verilen ve eyaletlerden birer oyun kabul edildiği ikinci turda, ilk turda en çok oy alan Kono ve Kişida yarıştı. Oy dağılımına göre eyalet delegelerinden Kono 39 oy, Kişida ise 8 oy elde etti. Milletvekili oylarından ise Kono 131 oy, Kişida ise 249 oy kazandı.

Bu sonuçla LDP başkanlığı seçimlerini eski Dışişleri Bakanı Kişida Fumio kazandı. ​​​​​​​Kişida, 4 Ekim’de, LDP ve koalisyon ortağı Komeito’nun hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi (Şuugiin) oturumunda, Japonya’nın yeni başbakanı ilan edilecek.

KİŞİDA’NIN SEÇİLMESİ TARTIŞMA YARATTI

Halk desteğinin son derece düşük olmasına rağmen Kişida’nın fiilen başbakan seçilmesi tartışma yarattı. Ülkede kasım ayında genel seçim düzenlenmesi beklenirken, LDP’nin yeni lider seçiminde halk desteğini ciddiye almamasının oylama sonuçlarına nasıl yansıyacağı merak konusu.

Kişida, lider seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Japonya ekonomisini derinden etkileyen Covid-19 pandemisiyle mücadele vaat ederken, “Ulusal krizimiz sürüyor. Korona virüsüne karşı güçlü bir iradeyle çalışmaya devam etmeliyiz ve bu yılın sonuna gelinmeden onlarca trilyon yenlik yardım paketini toparlamalıyız” dedi.

NE OLMUŞTU?

Önceki Başbakan Abe Şinzo’nun, sağlığını gerekçe göstererek istifası sonrası Eylül 2020’de göreve gelen Başbakan Suga Yoşihide, seçimlere katılmama kararı almıştı.

Benzer Haberler