İzmir’de belediye başkanlarına ‘Depremle ilgili konuşmayın’ uyarısı

16 Kasım 2020 Pazartesi

İzmir’de İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD aracılığıyla belediye başkanlarına depremle ilgili açıklama yapılmaması uyarısı yapıldı. AFAD, yazının İzmir’e özel yazılmadığını belirterek, “Depremden 7 gün önce yazıldı” açıklamasını yaptı.

6.9’luk depremle sarsılan ve 116 kişinin hayatını kaybettiği İzmir’de belediye başkanlarına depremle ilgili konuşmama uyarısı yapıldı. İzmir Valiliği’nden gelen yazıyı paylaşan gazeteci ve eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “İktidar çıldırdı! İBB Başkanı İmamoğlu’na soruşturma açıp gözdağı vermeye çalışan iktidar, İzmir’deki belediye başkanlarına da AFAD aracılığıyla gönderdiği mesajda ‘Depremle ilgili medyaya ve kamuoyuna konuşmayın’ diyerek yasak koymaya çalışıyor” yorumunu yaptı. Yarkadaş, “AFAD o yazıyı derhal geri çek!” talebinde bulundu.

CHP İZMİR İL BAŞKANI: SİZDEN İCAZET ALACAK DEĞİLİZ

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise söz konusu yazıyı paylaşarak, “Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz” diyerek tepki gösterdi.

Yücel, kişisel sosyal medya adresinden şu mesajları paylaştı:

“Kriz yaşanır, konuşma! Hak çiğnenir adalet arama!Hırsızlık yapılır görmezden gel! Salgın olur vatandaşa yardım yapma! Bu zihniyetin son ürünü; İzmir’de deprem gerçeğini,İzmirliler için alınacak önlemleri ve yapılacak yardımları konuşmayı, belediye başkanlarımıza yasaklamak oldu.

Seçilmiş belediye başkanlarını kendi memuru yada bürokratı zanneden zihniyet şimdiye kadar anlamadıysa, bir kere daha anlatalım: İzmir için, deprem gerçeklerini anlatmak için, halkımızla dayanışmak için sizden icazet alacak değiliz.

Bu genelge içi boş, devlet geleneğini ayaklar altına alan, zalimlik ve tek adamlık anlayışının bir ürünüdür ve bizler için yok hükmündedir. Belediye başkanlarımız İzmir için çalışmaya, konuşmaya ve gerçekleri paylaşmaya devam edecekler. İlgililere duyurulur!”

“BASIN VE YAYIN ORGANLARINA AÇIKLAMA YAPILMAMASI…”

İzmir Valiliği tarafından AFAD aracılığıyla gönderilen yazıda şu ifadeler yer alıyor:

“…Özellikle yaşanan hadiselerin ilk anında verilen ve teyitli olmayan bilgiler kamuoyunda yanlış anlaşılmalara, vatandaşlarımızda paniğe ve spekülasyonlara neden olduğunu, afet yönetimini güçleştirdiğini, bu sebeple kriz iletişiminin daha sağlıklı yürütülebilmesi açısından açıklamalarından valiliklerimiz tarafından yapılmasını belediye başkanlarımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz tarafından basın ve yayın organlarına açıklama yapılmaması hususunu bildirilmiştir.”

​AFAD: DEPREMDEN 7 GÜN ÖNCE YAZILDI

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise afet ve acil durumlarda kamuoyunun bilgilendirilmesine dair yazının İzmir’e özel yazılmadığını açıkladı.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada, bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medyada ‘Afet ve Acil Durumlarda Kamuoyunun Bilgilendirilmesi’ ile ilgili yazının İzmir depremiyle ilişkilendirilerek paylaşıldığı belirtilerek, bahse konu yazının, 23 Ekim 2020’de İzmir’deki depremden 7 gün önce yazıldığı vurgulandı.

Yazının, iddia edildiği gibi İzmir’e özel olarak yazılmadığı ifade edilerek, “Afetlerde oluştuğu görülen bilgi kirliliğini önlemek amacıyla yazılmıştır. Afetlerin ilk anlarında teyitli olmayan bilgilerin toplumda panik, dezenformasyon ve spekülasyonlara neden olmaması için Türkiye’deki tüm belediyelere ve muhtarlıklara hitaben yazılmıştır” denildi.