İzmir’de 29 Ekim meydan okuması! Valilik: 20 kişi Baro: Tüm üyelerimizle geleceğiz

28 Ekim 2022 Cuma

İzmir Valiliği’nin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılacak DKÖ’lerden 20 kişiyi geçmemesini istedi. İzmir Barosu ise “Tüm üyelerimizle alanda olacağız” yanıtını verdi.

İzmir Valiliği’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılacak demokratik kitle örgütlerinin(DKÖ) 20 kişiyi geçmemesini istemesi tepki çekti. İzmir Barosu bu talebe yanıt olarak, “Tüm üyelerimizle alanda olacağız” dedi.

“CUMHURİYETİ HALKTAN KAÇIRMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ”

İzmir Barosu’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Şimdi anlıyoruz ki siyasallaşmış bürokratik zihniyet, geçen dört yıl içinde hiç değişmemiş ve milli bayramları yurttaşlardan kaçırabileceği düşüncesiyle İzmir Barosu’ndan korteje katılmak üzere 20 kişilik liste yollamasını istemiştir. Bir kez daha tekrarlıyoruz: Cumhuriyeti halktan kaçırmanıza izin vermeyeceğiz. Vazgeçmedik, biat etmedik, teslim olmadık. Cumhuriyet değerlerini, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni, hukuk devletini, insan hak ve özgürlüklerini korumaya devam edeceğiz. Aynı kararlılıkla, 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Baromuz üyesi bütün meslektaşlarımızla birlikte, çok daha kalabalık ve çok daha coşkulu şekilde katılacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Av. Sefa Yılmaz İzmir Barosu’nun yeni başkanı oldu