İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel: Gerçek niyetin farkındayız, bunun bir prova olduğunu düşünüyoruz

17 Ekim 2020 Cumartesi

Begümhan Aydoğan’ın sunduğu TELE1 Ana Haber’in bugünkü konuğu, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel oldu. Yücel, açık havada yapılması planlanan baro genel kurulunun İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla yasaklanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Engellemelerin sadece barolara yönelik olmadığını söyleyen Yücel, “Biz bu sürecin başından itibaren bir tehlikeye işaret ettik. Aslında bütün Türkiye bu süreci sanki yalnızca baroların genel kurulu yapmaması süreciymiş gibi algılıyor. Oysa asıl tehlike daha büyük. Çünkü bugün bir genelgeyle, hızzısıhha kurulu kararlarıyla, ilçe seçim kurulu kararlarıyla baroların önünden sandığı kaldıranlar, avukatlık kanunundaki seçim hükümlerini yok sayanlar, yarın yine bir başka kanun olan Seçim Kanunu’ndaki hükümleri yoksaymakta beis görmeyecekler” dedi.

“FAŞİZME GİDEN YOLUN AYAK SESLERİ”

Baroların seçimlerinin ertelenmesinin Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun iktidarının sürdürülmesi için olduğunu belirten Yücel, “Ya aklımızla kimse alay etmesin. Biz gerçek niyetin farkındayız. Birincisi az evvel söylediğim gibi bu işin yan çıktısı Feyzioğlu iktidarının biraz daha sürdürülmesine yöneliktir. İkincisi ise Türkiye’de demokrasinin rafa kaldırılmasına yönelik bir hamledir. Bu seçim sandığı halkın önünden kaçırma hamlesidir. Bunun provasını yapıyorlar. Yani biz artık sandıkta oy kullanamaz, seçme seçilme hakkını kullanamaz hale gelirsek kimse şaşırmasın. O yüzden bütün siyasi partilere, bütün sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, bütün örgütlere ve yurttaşlara şunun için seslendik. Bu şu anda barolarmış gibi görünse de barolarla ilgili değil. Türkiye ile ilgili, Türkiye’nin demokrasiyle ilgili. Totaliter bir rejimin ayak seslerinin geldiğini bugün alanda da söyledim. Bugünkü şimdide söylüyorum. Bu faşizme giden yolun ayak sesleri. Buna karşı çıkmak yurttaş olarak her birimizin sorumluluğudur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“KASIM AYINDA GENEL KURULUMUZU YAPACAĞIZ”

Yücel genel kurulun yapılacağını söyleyerek, “Şimdi biz yine aynı takvime bağlı kalmaksızın kendi takvimimiz oluşturacağız ve bir kez daha genel kurul kararı alacağız. Zaten şu anda verilen yürütmenin durdurulması kararıyla bunun önünde herhangi bir engel kalmış değil. Yürütmenin durdurulması kararıyla birlikte seçim yapabilecek durumdayız. Zaten ilçe seçim kurulunda Avukatlık Kanunu’nun 80’inci madde gereğince yeniden ilan açın dedi. Kasım ayı içerisinde genel kurulumuzu gerçekleştirecek biçimde gerekli işlemlerimizi yapacağız, duyurularımızı yapacağız ve bir kez daha avukatların karşısına çıkacağız” dedi.

Benzer Haberler