İYİ Partili Yılmaz’dan Merkez Bankası iddiası

28 Haziran 2022 Salı

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, BDDK kararı ile ilgili önemli bir iddia ortaya attı. Yılmaz, Merkez Bankası’nın yüksek miktarda döviz satmış olabileceğini iddia etti.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz,  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), son adımını değerlendirdi.  Yılmaz, Türkiye’nin en tehlikeli probleminin döviz likidite problemi olduğunun altını çizdi. Bu uygulama ile birlikte içerideki dövizin yer değiştireceğini söyleyen Yılmaz, “Şirketler bankadaki dolarlarının bir kısmını belki satacak. Bunları Merkez Bankası ve başka yerli aktörler alacak. Ama bunun toplam döviz likiditesine bir yararı yok. Tam tersi ülkeden ve sistemden dolar çıkışını hızlandıracak” diye konuştu.

İyi Partili Yılmaz’ın paylaşımları şöyle:

“Merkez Bankası’nın dün çok yüksek miktarda dolar sattığı tahmin ediliyor. “BDDK’nın yeni uygulaması kuru düşürüyor” algısı yaratmak için devlet ciddiyetine yakışmayan büyük bir kumar oynuyorlar. Maalesef kötü sonu hızlandırıyorlar.

Yanlış probleme yanlış çözüm. Böyle kötü bir yönetim kabul edilemez. Tek çözüm, hemen istifa. Neden mi?

Ekonomimizin en tehlikeli problemi şu an döviz likidite sorunu. Yeni uygulama en iyi ihtimalle içerideki dolarların yerini değiştirecek. Şirketler bankadaki dolarlarının bir kısmını belki satacak. Bunları Merkez Bankası ve başka yerli aktörler alacak.

Ama bunun toplam döviz likiditesine bir yararı yok. Tam tersi ülkeden ve sistemden dolar çıkışını hızlandıracak. Kısacası şu an/bugün en önemli olan problemi değil, geçen yılın problemini, yani yerleşiklerin dövize kaçması sorununu çözmeye çalışıyorlar.

Bundan sonra sadece Merkez Bankası’ndaki değil bankalardaki kullanılabilir döviz toplamını da dikkatle izlemek lazım. Orada da hızla bir likidite azalması görmek muhtemel.

Geçen hafta itibarıyla bankacılık sisteminin 8 milyar dolar nakdi, yurt dışında da 22 milyar doları var. Ama o 22 milyarın önemli bir kısmı halihazırda kullanılabilir bir durumda değil.”

BDDK KARARI

BDDK tarafından cuma günü yayımlanan kurul kararına göre 15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 900 bin dolar yabancı para nakit varlığı bulunan şirketler, aktifleri veya yıllık satış gelirlerinin yüzde 10’undan fazla yabancı para nakit varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari kredi kullanamayacak.

BDDK kararı sonrası bazı bankalar yeni kredileri durdurdu

Benzer Haberler