İYİ Parti’den Kaftancıoğlu’na verilen ceza kararına ilişkin açıklama

12 Mayıs 2022 Perşembe

İYİ Parti’den Kaftancıoğlu’na verilen ceza kararına ilişkin açıklama

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yargılandığı 3 davanın cezalarının Yargıtay tarafından onanmasına ilişkin İYİ Parti’den açıklama geldi. Açıklamada, “Verilen kararın zamanlamasından niteliğine kadar, bu kadar tartışılıyor olması bile, asıl tehlikeye, yani yargıya olan güvenin sarsıldığına işaret etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Yargıtay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 3 davadan aldığı cezaları onadı. Karara İYİ Parti’den tepki geldi. İYİ Parti tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye derme çatma iddianamelerle verilen mahkeme kararlardan çok çekmiştir. 28 Şubat günlerinde, okunan bir şiirin bile bahane edildiği, adalet duygusunun yaralandığı kararlar hepimizin hafızasındadır. O günün mağdurlarının, bugünün mağrurları haline gelerek, tüm kurumlar üzerinde vesayet oluşturması, siyaseti dizayn edebilmek, bireylere korku salabilmek için, hukuku ve adalet duygusunu zedelemesini kabul edemeyiz. Evet, CHP İstanbul İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu hakkında, yargı bir karar vermiştir. Ancak, verilen kararın zamanlamasından niteliğine kadar, bu kadar tartışılıyor olması bile, asıl tehlikeye, yani yargıya olan güvenin sarsıldığına işaret etmektedir.”

“İYİ Parti olarak; Asıl ve önemli tehlikenin de bu olduğuna inanıyoruz. Ak Parti iktidarı, üzerinde vesayet kurabilmek için yargıyı, bugün terör örgütü dediği FETÖ’ye bile teslim etmiştir.”

“Vesayetle mücadele ettiğini söyleyerek iktidara gelenlerin bu vesayet iştahı, milletimizin adalete olan güvenini sarsmaktadır. Unutmayalım ki; Adaletin olmadığı yerde demokrasi olmaz.Demokrasinin olmadığı yerde kalkınma olmaz. Kalkınmanın olmadığı yerde, zenginlik olmaz. Bugün, bu kararı, sıradan bir mahkeme kararı olarak görüp geçemeyiz. Bu karar, ülkemizi uluslararası alanda da itibarsızlaştıracak, Bu yanı ile zaten kırılgan olan diplomatik ve ekonomik ilişkilerimizi daha da sıkıntılı bir hale sokacaktır.”

“İYİ Parti olarak; Fikrine katıldığımız ya da katılmadığımız tüm vatandaşlarımızın, adil yargılanma hakkını, Adaletin ve demokrasinin tam ve kamil uygulanması mecburiyetini savunmaya devam edeceğiz. Millet iradesinin görevi verdiği günden itibaren de, Cübbelerdeki düğmeleri söküp atacak, Türk adaleti üzerine düşen gölgeleri ortadan kaldıracağız.”

Yargıtay’ın Kaftancıoğlu kararına tepki yağdı: İstanbul’un intikamı alınıyor

Kılıçdaroğlu’ndan vekillere çağrı: Derhal İstanbul il binamıza gidin

Benzer Haberler