İYİ Parti’de Kılıçdaroğlu tartışması! Vekilin ‘Alevi’ açıklamasına tepki

Yayın tarihi: 9 Haziran 2022 Perşembe 12:56 pm - Güncelleme: 9 Haziran 2022 Perşembe 1:13 pm

İYİ Parti Milletvekili İbrahim Halil Oral, Kılıçdaroğlu ile ilgili “Alevi kimliği Sünniler için endişedir” dedi. Açıklama İYİ Parti’de tartışma yarattı. Aytun Çıray “Maksadını aşan sözler” dedi.

Muhalefetin “Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” tartışması sürüyor. Kulislerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adı konuşulurken, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral’ın “Alevi kimliği Sünniler için endişedir” açıklamasını yaptı.

Fatih Atik’e konuşan Oral açıklamasında “Alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye’deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye’nin yüzde 65’i yüzde 70’i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır” dedi.

Oral açıklamasının devamında ise “Türk toplumu açısından, yani Sünni diyebileceğimiz daha Müslüman kesim tarafından bu bir endişedir. Bu bir oy verilmemesi gereken bir problemdir. Bu açıdan bakılabilir. Ama alevi olduğu için Kılıçdaroğlu’nun (aday) yapılmaması, bence bir engel değil” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu Erdoğan’a karşı bir dava daha kazandı

‘PARTİMİZİN RESMİ GÖRÜŞÜ DEĞİL’

Oral’ın açıklaması İYİ Parti içerisinden tepki geldi. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Twitter hesabından konuya ilişkin “Maksadını aşan bu sözler asla lâik, demokrat, milliyetçi, kalkınmacı partimizin resmi görüşü değildir” dedi.

HDP’den Ahmet Şık’a Kılıçdaroğlu tepkisi: Yanlışa hizmet eder

Ahmet Şık’tan tepki çeken Kılıçdaroğlu yorumuna açıklama

Ahmet Şık Alevilerden özür diledi