İYİ Parti’de 300’ü aşkın istifa! ‘Akşener maraba gibi görüyor’

18 Ekim 2023 Çarşamba

İYİ Parti’de genel merkezin Amasya İl Başkanı’nın istifasını istemesinin ardından 300’ü aşkın üye istifa etti. Merzifon İlçe Başkanı “Akşener il ve ilçe başkanlarını, partimizin yönetim kurullarını maraba gibi görüyor” dedi.

İYİ Parti Amasya İl Başkanı Birol Çapkınoğlu ile birlikte il ve ilçe yönetiminden 300’ü aşşkın partili istifa ettiğini duyurdu. Parti binasında düzenlenen basın toplantısında Çapkınoğlu ile Merkez İlçe Başkanı Hakan Eser ve ilçe başkanları adına Merzifon İlçe Başkanı Saffet Keleş istifa kararlarını açıkladı.

‘GELİŞMELER TOPLU İSTİFA KARARINI OLUŞTURDU’

DHA’da yer alan habere göre tek başına istifa kararı almışken gece boyunca parti içinde oluşan gelişmeler neticesinde toplu istifa kararlarının oluştuğunu kaydeden Çapkınoğlu, “Bu çok tasarlanmış bir açıklama değildi. İstifa kararım tek başıma olacaktı fakat gece boyu parti içinde oluşan gelişmeler neticesinde bu hale geldi. Türk siyasetindeki sıkışmışlığı ve düğümü çözmek için yola çıkmış İYİ Parti’nin il başkanlığı görevini 1 yıldır gururla, onurla yerine getirmeye çalıştım. Seçimler sonrası değerlendirmelerle son olarak genel merkezimizle yapmış olduğumuz istişareler neticesinde istifa etmem zarureti şahsım adına hasıl olmuştur. Bugün itibarı ile İYİ Parti İl Başkanlığı görevimden istifa ediyorum.

Akşener kendisine Sinan Aygün’ü soran gazeteciyi azarladı

‘ZARURİ HALE GELDİ’

Amacımız emek verdiğimiz partiye asla zarar vermek değildir. Kamuoyu böyle bir davranışı kalkışma ve genel merkeze kafa tutma olarak değerlendirir. Biz bunun için yapmıyoruz. Biz, yerel Amasya siyasetinde yapmamız gereken bir adım olarak görüyorum. Bu süreçte benimle birlikte özverili bir şekilde seçim sürecinde gece gündüz demeden çalışan önce yönetim kurulu üyelerimize, tüm ilçe başkanlarımıza, ilçe yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Hepsi haklarını helal etsinler. Geldiğimiz noktada bu istifa zaruri hale gelmiştir. İlçe başkanlarımız gece boyu yapmış oldukları istişareler neticesinde onlar da bir karar aldıklarını söyleyip ısrar ettiler. Hep beraber geldik, hep beraber de gideriz dediler. Siyasi konjektörde partimize başarılar diliyoruz” dedi.

‘AKŞENER İL VE İLÇE BAŞKANLARINI MARABA GİBİ GÖRÜYOR’

Bu arada konuyla ilgili Artı Gerçek’ten Mehmet Menekşe’ye konuşan İYİ Parti Merzifon İlçe Başkanı Saffet Keleş “Genel Başkanımız Meral Akşener il ve ilçe başkanlarını, partimizin yönetim kurullarını maraba gibi görüyor. Genel Merkez sadece İl Başkanımız Birol Çapkınoğlu’nun istifasını istedi, biz ilçe başkanlarının istifasını istemedi. Ben Genel Merkezdeki yetkililerle görüştüm ve bu istifa taleplerinin ve İbrahim Mermer’i il başkanı yapma kararlarının yanlış olduğunu anlattım ama kendilerini ikna edemedim. Geçtiğimiz seçimde Amasya milletvekili adayı olan İbrahim Mermer partimizin oylarını mahvetti, il başkanı olmasını istemiyoruz. Diğer ilçe başkanı arkadaşlarımızla görüşüp, konuştuk ve tüm teşkilat olarak İbrahim Mermer genel merkez tarafından il başkanı olarak görevlendirileceği için istifa ettik. İbrahim Mermer vasıfsız, bu işe yeterli değil. Milletvekilliği seçiminde partimizin oylarını Amasya’da yüzde 18’den yüzde 7’ye düşürmüştür. Teşkilatları seçimde borç içinde bırakmış, ilçe başkanlarıyla değil de daha çok muhalifler ile çalışmış, iş yapmıştır. Olay budur” dedi. (KAYNAK)