İYİ Parti lideri Akşener: Sen nelere kadirmişsin ey Sedat Peker

26 Kasım 2021 Cuma

İYİ Parti lideri Akşener: Sen nelere kadirmişsin ey Sedat Peker

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener FOX Tv’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında gündemi değerlendirdi. Akşener asgari ücret hakkında da konuşarak “20 milyon çalışanın 10 milyonu asgari ücretle çalışıyor” ifadelerini kullandı. İktidarın BAE’yle yaptığı anlaşmayla ilgili ise “Sadece şunu söylemek istiyorum, sen nelere kadirmişsin ey Sedat Peker” dedi.

Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde Atanamayan öğretmen Ekrem Demir’in Meclis’te yaptığı konuşmasının ardından elini öpmüştü. Akşener, katıldığı programda atanamayan öğretmenlerle ilgili “Siyasi kimliğimle söylemiyorum ama çok suçluyuz, bu çocuklara karşı vazifemizi yerine getiremedik.” dedi.

İYİ Parti lideri Akşener, AKP Grup Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un Haber Global’de yaptığı asgari ücret hakkındaki görüşleriyle ilgili konuşarak ” Piyasadaki kur hareketliliğinden önce ekonomist arkadaşlarımızın yaptığı çalışmada asgari ücretin net 4 bin TL olması ve vergi yükünden çalışanlarımızın rahatlatılması yönünde çalışma yapmıştı. Ancak bugün doları düşündüğümüzde arkadaşlarımız yeniden çalışacak, revize edecek. Bir şey daha var yalnız, Türkiye çalışanlarının yüzde 50’lik kısmı asgari ücretle çalışıyor. Kime sorsam nerede çalışırsa çalışsın asgari ücretle çalıştığını söylüyor. 22 milyon çalışanın 10 milyonunun asgari ücretli olduğu söyleniyor, bu da başka bir fakirleşme sebebi.” ifadelerini kullandı.

Döviz hareketliliğinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen İYİ Parti lideri Meral Akşener ekranlardan erken seçim çağrısı yapmış, Kılıçdaroğlu mitinglere başlayacağını duyurmuştu. Program sunucusu Küçükkaya Akşener’e bu konuyla ilgili görüşlerini de sordu. Akşener:

“Seçim istemek vatan hainliği değildir. Bu çok ayıp. Vatan hainliği ve Türkiye’nin bekası diye iki kavramın içi boşaltıldı. Terörist olarak adlandırılmaktan bıktık. Ramazan Bayramı’ydı, o zaman Erdoğan Cumhurbaşkanıydı. Tüm parti liderlerini toplamasını ve onların görüşlerini almasını önermiştim ve inanılmaz hakaret yedim. Biz düşmanca bir tavır sergilemiyoruz, çözüm önerisi sunuyoruz. O memleket masası kurulup, hepimizin görüşlerinden ortak tutum çıksaydı Türkiye’nin zararına mı olurdu? Bu kutuplaşma dili iğrenç bir dil.” dedi.

“13. CUMHURBAŞKANI MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI OLACAK”

Akşener “Biz 13. Cumhurbaşkanı seçeceğiz ve onun eliyle hızlı bir şekilde Parlamenter Sisteme geçilecek. Ucube sistemden kurtulacağız. Mesele Erdoğan değil, mesele sistem. Biz oyların çoğunu alacağız. 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak.”

“SEN NELERE KADİRMİŞSİN EY SEDAT PEKER”

Akşener, iktidarın 15 Temmuz’un ortaklarından biri olarak nitelendirdiği BAE lideri ile anlaşmalar yapması hakkında da konuştu.

“Günü gelir BAE Hollanda’yı alır ‘Ey Hollanda olur’ günü gelir Fransa’yı alır ‘Ey Fransa olur’. Doların yükselmesi bildiğim kadarıyla 45 milyar dolarlık varlık fonunun içerisindeki şirketlerin değeriydi. Şimdi gelen noktada yarıya düştü, onun 10 bin dolarlık kısmı için BEA anlaşması yapıldı. İçeriği nedir bilmiyoruz. Halbuki bunun kamuoyuyla paylaşılması gerekir. Sadece şunu söylemek istiyorum; Sen nelere kadirmişsin ey Sedat Peker. Bir savcı bile çıkıp soruşturma açmadı. O kadar acı bir şey ki. İddia edilen konuların sahiplerinin ‘bu yanlış, benim bu konuyla alakam yok’ demediği bir ortamda, suçsuz günahsız insanların zarar görmemesini önlemek bizim görevimiz. ”

ORTAK MİTİNG

Millet İttifakı olarak ortak miting düzenlemeyi düzenlemeyi düşünüyor musunuz sorusuna yönelik “Şu anda bunu düşünmüyoruz. Sebebi şu: Sayın Erdoğan öznesi benim olduğum iki konuşma yaptı ‘şu kadın, bu kadın’ diyerek. Denizli’de 3 günlük miting yapalım dedik sonra ki fasılda tekrar esnaf gezmeye devam ettik. Denizli mitingi çok zaruri oldu ama çok güzeldi. Bizim yapmak istediğimiz ‘temalı’ mitinglerdi. Çiftçi mitingi, sanayiciler mitingi gibiydi. Önerimiz şudur: Biz tüm imkanlarımızı Anadolu’ya yayılarak orada ulaşmadık insan bırakmamamız lazım. Bir araya toplanıp bir iş yapmak yerine Türkiye’nin farklı yerlerine gidip ayrı ayrı bir çok iş yapmak daha faydalı” dedi.

Benzer Haberler