İtalya’daki seçimlerde cumhurbaşkanı yine seçilemedi

27 Ocak 2022 Perşembe

İtalya’da Büyük Seçici Meclis’indeki 4. tur oylamasında hiçbir aday seçilmek için yeterli oy çoğunluğuna erişemedi. Mevcut Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella 4. turda en çok oyu alan aday oldu.

İtalya’da cumhurbaşkanı seçimi için “Büyük Seçici Meclis”te yapılan 4. tur oylamadan yine sonuç çıkmadı.

Cumhurbaşkanlığı seçim kanuna göre, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu üyesi 315 senatör ve 6 hayat boyu senatör, alt kanat Temsilciler Meclisi’ne üye 630 milletvekili ile 20 idari bölgeden gelen 58 temsilcinin katılımıyla oluşan 1009 üyeli seçici mecliste 4. tur oylaması yapıldı.

Oylamada, seçici delegeler tarafından aday gösterilen hiçbir ismin, 4. turdan itibaren seçilmek için gereken salt çoğunluk sayısı olan 505’e ulaşamaması sebebiyle bu turda da cumhurbaşkanı belli olmadı. Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati ile oturuma başkanlık eden Temsilciler Meclis Başkanı Roberto Fico, seçime yarın yapılacak 5. tur oylama ile devam edileceğini açıkladı.

Görev süresi 3 Şubat’ta sona erecek mevcut Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın 125 ile dünkü 3. turda olduğu gibi bugünkü 4. turda da 166 ile en çok oyu alan isim oldu.

Rusya’da İstanbul Havalimanı’yla ilgili inceleme başlatıldı

 

Benzer Haberler